Je Jaromír Balda hrdina, nebo terorista? To má vyjasněno většina občanů ČR a i soud. Ne však ta členi Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury. Není divu. Jaromír Balda byl jejich podporovatel.

Připomeňme si co se stalo. Osobní vlak jedno červnové ráno roku 2017 mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakov nad Jizerou narazil do spadlého stromu. Druhá nehoda se stala 28. července 2017 mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Při nehodách se naštěstí nikdo nezranil. Naštěstí. V létě jsou totiž tyto místa hojně navštěvovaná turisty a jezdí zde kromě osobních vlaků i rychlíky, které tratí projíždí mnohem vyšší rychlostí, a zvláště v sezoně jsou plně obsazené, mnohdy navíc cyklisty vezoucími s sebou vlastní kola. Kdyby do stromů narazil rychlík, došlo by tedy pravděpodobně k obrovskému neštěstí a ztrátám na životě.

Například protiislámský aktivista Martin Konvička začal okamžitě obviňovat islamisty. „Ten strom někdo záměrně pokácel a nasměroval na koleje. Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka… Pár kilometrů od tam je uprchlický tábor Bělá pod Bezdězem…“, napsal tehdy v statusu, který stáhl. Ve skutečnosti je čin dílem právě „bojovníka“ proti islamistům Jaromíra Baldy.

Jak ukazují povinně zveřejňované informace dle §16c odst. 4, zákona 247/1995 Sb., které dávají stranám povinnost zveřejňovat seznam osob, které poskytly bezúplatné plnění. Balda podle seznamu vylepil plakáty SPD Tomia Okamury za 3 300 Kč, rovněž si nechal od června do září 2017 pověsit plachtu za 4 800 Kč a polepit auto materiály SPD za 4 350 Kč. Tyto náklady si mohl odečíst z daní.

Analytik Roman Máca upozornil, že Jaromír Balda se i účastnil předvolebních akcí po boku Tomia Okamury. Zde je dokonce fotografie Jaromíra Baldy v družném rozhovoru s předsedou hnutí Okamurou.

„Jakékoliv ohrožování životů našich spoluobčanů důrazně odsuzuji jak za sebe, tak s čistým svědomím za celou SPD,“ napsal poslanec Lubomír Volný. O Volném byl dokonce šířen hoax, který srovnával Baldu s Janem Husem. Nutno však dodat, že v příspěvku se Volný dopouští také dezinformace, kdy tento status bez důkazů připisuje Pirátům.

Jinak ovšem čin Jaromíra Baldy vidí členi SPD Praha. „Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Ten pán se připodobnil k Janu Palachovi. Chtěl upozornit spící většinu. Bohužel má pravdu,“ napsal jménem SPD Praha Vítězslav Novák. Sám Balda se ve středu u soudu pasoval do role novodobého Jana Palacha. „Chtěl jsem udělat výzvu jako Jan Palach,“ prohlásil v závěrečné řeči. Jan Palach ovšem svým činem ohrozil svůj život a ne život někoho jiného.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.