Písemné dohody jsou jen cár papíru. Tak by šel zhodnotit postoj nacistického Německa před druhou světovou válkou, ale i postoj současného Ruska. Zatímco nacisté slibovali, že nezaútočí na Polsko, obsadí „jen“ Sudety, realita byla jiná. A stejně tak tomu bylo i v Rusku před invazí na Ukrajinu. Zatímco 2. světová válka začala vymyšleným útokem na německý vysílač, i dnes se Rusko snaží přesvědčit svět, že Ukrajina prý útočila na Rusy. Záminkou jsou různé incidenty z období let 2014 – 2015. Co dělalo Rusko následně 7 let, se nedozvíme.

A to není vše. Například nacistická propaganda často zdůrazňovala obranu “západní” kultury proti “židobolševické hrozbě”, zatímco současná ruská propaganda používá narativy o obraně tradičních hodnot. Současnou ruskou propagandu lze charakterizovat jako “požární hadici nepravd”, což odkazuje na její vysoký objem a mnohočetnost kanálů, rychlost, nepřetržitost a opakování, a také na nedostatek závazku k objektivní realitě a konzistenci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.