Soňa Peková, zdá se, ztratila veškerou soudnost. Ve vysílání Svobodné rádio šířila nechutné dezinformace o údajných covid laboratořích na Ukrajině a vyzývá k modlitbě za Putina. Připomeňme, že Svobodné rádio je bizarní dezinformační projekt Vladimíra Kapala, který o sobě například lhal, že byl poslancem Federálního shromáždění, přičemž je samozřejmě snadno dohledatelné, že to tak není.

Ale zpět k Pekové. „Soňa Peková v rozhovoru pro Svobodné rádio 6. dubna děkuje Putinovi za to, že “roztřískal, rozšmelcoval” ty zákeřné biologické laboratoře na Ukrajině. Vyzývá posluchače k modlení se za zdraví pana Putina, protože díky němu možná už žádná další podivná vlna COVIDu nebude. To jen kdybychom si náhodou mysleli, že její konspirační sentiment vychází z odbornosti a ne názorové a politické zaujatosti. Nevím, jestli je tohle přímá podpora invaze postižitelná zákonem. Určitě to ale je žblebt člověka, který se schovává za odbornost, aby mlel nesmysly,“ podotknul Patrik Kořenář.

Kyjev má, podobně jako jiné země, na svém území laboratoře, které mají zkoumat účinky různých patogenů a chorob, a to včetně nemoci covid-19, v minulosti jej podporovaly Spojené státy, Evropská unie nebo WHO. Je ovšem samozřejmě nesmysl, že by zde Ukrajina něco vyvíjela. Je i nesmysl, že Putin něco „rozšmelcoval“. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila Ukrajině, aby zlikvidovala nebezpečné patogeny ve svých výzkumných laboratořích. Jde o prevenci, která má zamezit jejich případnému úniku při zásahu Ruska. Z tohoto prohlášení je zřejmé, že k žádnému zásahu nedošlo.

„Na Ukrajině nejsou žádné laboratoře řízené americkou armádou,“ řekl Andy Weber, člen představenstva Asociace pro kontrolu zbrojení a bývalý náměstek ministra obrany pro programy jaderné, chemické a biologické obrany. Jeho prohlášení zveřejnil 25. února 2022 další web pro ověřování faktů PolitiFact. PolitiFact dále citoval Weberova slova, že USA mají s ukrajinským ministerstvem zdravotnictví pouze dohodu „za účelem zlepšení laboratoří veřejného zdraví a zabránění hrozbě vypuknutí infekčních chorob“. Tato dohoda, která je veřejně dostupná, byla uzavřena v roce 2005 a má za cíl potenciální biologické hrozby naopak minimalizovat. Laboratoře, o nichž se smlouva zmiňuje, vlastní a financuje ukrajinská vláda, což potvrdila Bezpečnostní služba Ukrajiny.

Soňa Peková se mohla svým zcela hloupým komentářem dopustit trestného činu dle § 365 Schvalování trestného činu. V něm se píše, že „kdo veřejně schvaluje spáchaný zločin nebo kdo veřejně vychvaluje pro zločin jeho pachatele, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.