Soňa Peková opět šíří lži o údajných laboratořích USA na Ukrajině. Peková zmiňuje například Victorii Nulandovou. Ta však samozřejmě nepřiznala, že na Ukrajině byly nějaké nebezpečné laboratoře vyvíjející nějaký nebezpečný patogen, ale jen obyčejné laboratoře, které má samozřejmě kterákoliv země na světě. Tyto falešné a další dezinformace související s biolaboratořemi na Ukrajině již byly odhaleny nezávislými zahraničními ověřovateli faktů z Myth Detector, FactCheck.org, The Washington Post, USA Today, The Dispatch a mnoho dalších.

„Na Ukrajině existují biologické výzkumné laboratoře. V současnosti se obáváme, že by je mohli ovládnout ruští militanti. Spolupracujeme s ukrajinskou stranou, abychom zajistili, že materiály biologického výzkumu nepadnou do rukou ruských sil,“ řekla Nuland. Victoria Nulandová však netvrdila, že na Ukrajině jsou americké laboratoře. Její slova byla vytržena z kontextu.

Jak to bylo? 8. března 2022 se v Senátu USA konalo slyšení o reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Senátor Marco Rubio se během nich zeptal Victorie Nulandové, zda má Ukrajina biologické nebo chemické zbraně. Náměstkyně ministra pro politické záležitosti samozřejmě netvrdila, že Ukrajina takové zbraně má. Místo toho pouze řekla, že na Ukrajině existují laboratoře, jejichž materiály by se v rukou ruského agresora mohly stát nebezpečnými. Neřekla také, že laboratoře patří Spojeným státům. V další pasáži řekla, že jedinou zemí, která je schopna použít biologické zbraně na Ukrajině, je Rusko. Žádný dokument OSN, který zmiňuje Peková, neexistuje.

Kyjev má, podobně jako jiné země, na svém území laboratoře, které mají zkoumat účinky různých patogenů a chorob, a to včetně nemoci covid-19, v minulosti jej podporovaly Spojené státy, Evropská unie nebo WHO. Je ovšem samozřejmě nesmysl, že by zde Ukrajina něco vyvíjela.

Laboratoře byly vždy ukrajinské. Příspěvky zkreslují smlouvu mezi Spojenými státy a Ukrajinou, jejímž cílem je předcházet biologickým hrozbám. Podle Bezpečnostní služby Ukrajiny, hlavní bezpečnostní agentury země, laboratoře vlastní a financuje ukrajinská vláda. Ukrajinská a americká vláda se v srpnu 2005 spojily s cílem „zabránit šíření nebezpečných patogenů a souvisejících odborných znalostí a minimalizovat potenciální biologické hrozby“,  jak uvádí smlouva.

Od roku 2005 pomáhají Spojené státy prostřednictvím Programu snižování biologických hrozeb modernizovat ukrajinské laboratoře, provádět výzkum a zlepšovat kulturu bezpečnosti, aby se předešlo propuknutí nebezpečných infekčních chorob. Například během pandemie COVID-19 byly tyto laboratoře zapojeny do monitorování situace. Za celou dobu spolupráce investovaly Spojené státy zhruba 200 milionů dolarů do rozvoje 46 laboratoří a lékařských institucí na Ukrajině.

Tyto instituce se nepodílejí na vývoji chemických nebo biologických zbraní. Naopak Spojené státy zahájily program, který má vývoji takových zbraní zabránit. Faktem je, že Sovětský svaz měl svůj vlastní program biologických zbraní. Po jeho zhroucení zůstaly na území Ukrajiny nebezpečné biologické materiály. Cílem amerického programu je zajistit, aby tyto materiály nebyly odcizeny nebo použity pro jiné než výzkumné účely. Do roku 2014 se program rozšířil i na ruské laboratoře.

Soňa Peková, zdá se, ztratila veškerou soudnost. Ve vysílání Svobodné rádio šířila nechutné dezinformace o údajných covid laboratořích na Ukrajině a vyzývá k modlitbě za Putina. Připomeňme, že Svobodné rádio je bizarní dezinformační projekt Vladimíra Kapala, který o sobě například lhal, že byl poslancem Federálního shromáždění, přičemž je samozřejmě snadno dohledatelné, že to tak není.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.