Molekulární genetička a lékařka Soňa Peková je jednou z těch vědců, kteří se domnívají, že virus SARS-CoV-2 nevznikl přirozeně, ale manipuloval s ním člověk. Důvodem je, že virus je příliš odlišný od jiných virů, které zatím známe a chová se velmi nepředvídatelně. Většina odborníků však tuto teorii vylučuje.

Peková se díky své teorii stala, nejen v českém prostředí, oblíbenkyní mezi šiřiteli konspiračních teorií a dezinformací. Nutno dodat, že sama ovšem je toho názoru, že nový virus koronaviru vznikl lidskou manipulací, virus však z laboratoře unikl nešťastnou náhodou. I na Svobodném rádiu zopakovala, že se domnívá, že virus byl upraven pro usnadnění práce s ním.

Právě to, že poskytla rozhovor Svobodnému rádiu považujeme za mimořádně nešťastné. Svobodné rádio je oficiálním mediálním partnerem Okamurovy SPD a dokonce i DSSS, strany, jejíž předchůdkyni soud rozpustil pro prokázané propojení s neonacisty. Partnery Svobodného rádia jsou i dezinformační weby jako Nová republika, Pravdive.eu nebo antisemistické NWOO. Připomeňme, že NWOO stále považuje za pravéý známý falsifikát Protokoly sionských mudrců.

Soňa Peková navíc poskytla rozhovor Vladimíru Kopalovi, který pravděpodobně trpí mýtománií (bájivou lhavostí). Vladimír Kapal kromě nesmyslů o chemtrails nebo o údajných Iluminátech rád vypráví o sobě. Například i na besedách mezi lidmi. Na jedné z nich hned v úvodu (od času 8:19) tvrdil, že byl kooptován do Parlamentu. Hlasoval prý také proti rozdělení Československa. Prý údajně s JUDr. Klárou Samkovou. Samozřejmě je to absolutní nesmysl. Je totiž lehce dohledatelné, že Vladimír Kapal byl jen zastupitelem v městě Brandýs nad Labem – Stará Boleslav. V posledních volbách ani tam, jako lídr SPD, neuspěl. Nikdy nebyl poslancem ani Sněmovny lidu a ani Sněmovny národů. O rozpadu Československa poslanci obou komor Parlamentu hlasovali na společné schůzi Federálního shromáždění 13. a 25. listopadu 1992. V té době již nebyla poslankyní a o rozpadu Československa tak nemohla hlasovat ani JUDr. Klára Samková, takže Kapal lhal i o ní. Klára Samková byla poslankyní Sněmovny lidu do 6. června 1992.

Je však pravdou, že Soňa Peková po celou dobu rozhovoru se vyhýbala dotazům týkajících se nejrůznějších konspiračních teorií a odmítala na ně odpovídat. Za jedinou problematickou pasáž považujeme její domněnku, že nelze proti novému koronaviru vytvořit vakcínu. Je však pravda, že sama doporučila moderátorovi i posluchačům nechat se očkovat proti chřipce. To šiřitelé konspiračních teorií jistě neradi slyšeli.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com