Na sociální síti Facebook se šíří videa, která tam nahrál Rus Yaakov Farfel, který momentálně žije v Tel Avivu. Jeden ze záběrů ukazuje například řádění Afričanů na jaké si dálnici. Tyto nahrávky jsou pak hojně sdílené v Čechách a na Slovensku. U videí najdeme komentáře o dobývání Evropy imigranty a podobně.

Ve skutečnosti však záběry nepochází z Evropy. Jak dokazují poznávací značky automobilů v první videu, video pochází z Izraele. Toto tvrzení dokazuje například i tento článek či popisek v tomto videu. A není ani pravdou (jak autor tvrdí), že o incidentech média nepíší (1, 2, 3, 4).

Na začátku července byl policistou zastřelen devatenáctiletý mladík Šalamoun Takeh, který patří k početné etiopské menšině žijící v Izraeli. Etiopská menšina si již dlouhodobě stěžuje na diskriminaci. V reakci na to začalo docházet k masovým protestům, bohužel však i k ničení majetku a k ohrožování života lidí, kteří s incidentem nemají nic společného.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com