Na Facebooku stále najdete videa, která nejsou nijak představena a na nich vidíme jen logo „PL News Toaday“. Jedná se o informační kanál proruského novináře Patricka Lancastera. Ten natáčí videa v okupovaných oblastech Ukrajiny a natáčí videa s místními Rusy, obvykle staršími lidmi, kterým se stýská po Sovětském svaze. Má to dokazovat, že v okupovaných oblastech lidé podporují Rusko nebo dokonce tvrdí, že je Ukrajinci bombardují. Jedná se však samozřejmě o malý vzorek kolaborantů. I v Československu v roce 1968 se našla malá skupinka kolaborantů, kteří vítali okupační vojska. Ukrajinci navíc z měst na východě země často utekli. Už před oficiální ruskou okupací z Donbasu uteklo 2,8 milionů lidí.

Patrick Lancaster se snaží vytvářet dojem, že je nezávislým novinářem, ve skutečnosti však přes darovací platformy vybral minimum peněz. Už od roku 2015 se staví na stranu Ruska. Například ve svém projevu pro Russia Today (RT) v únoru 2015 Lancaster řekl, že současný ukrajinský prezident Petro Porošenko je nepřítelem lidu. Od roku 2016 vytvářel reportáže z bojových akcí separatistů. Stál za zrodem mnoha nepravdivých teorií o sestřelení letu MH17. Tedy pádu letadla civilního letu, který 17. července 2014 sestřelili separatisté ruským protiletadlovým systémem BUK. Žije v Doněcku, kde se i oženil.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.