Více zmínek na internetu přinesla veselice s pískotem a umrlčími lebkami, kterou předvedli Tomáš Ortel a Radek Banga prvně jmenovanému. Na sociálních sítích pak Ortel Bangu doslova knokautoval.

Pro časopis Faktor S zpracoval Yeseter.

Pohled do výsledkové listiny letošní ankety Českého slavíka může navodit dojem, že na Hradě ještě stále sedí dr. Gustáv Husák a usměvavý Lubomír Štrougal nám zase mává z letenské prvomájové tribuny. Skutečně, Karel Gott, Michal David, Iveta Bartošová, Olympic, Vondráčková, Zagorová – to není inventář z muzea voskových figurín ani soupis masek z plesu zombíků.

Snad ani na maturiťák

Trochu zpestření do této jinak již dávno vyhaslé soutěže v posledních letech, jež se vzácně kryjí s evropskou imigrační krizí, ovšem vnáší plzeňská kapela Ortel. Její druhé místo mezi skupinami, a stejně tak i druhé místo jejího frontmana Tomáše Ortela, v kategorii zpěváci, silně připomíná loňskou finálovou účast Lukáše Pavláska v televizní taneční soutěži StarDance. Zpěvák moc nezpívá, spíše recituje a ve vypjatých momentech hymnicky pobrukuje a jeho skupina by snad hudebně neutáhla ani večírek středoškoláků.

Na tomhle všem však vůbec nezáleží. Rozhodující jsou tu texty plné češství a našeho malého zkoušeného národa neustále klamaného vrchností. Ty posouvají skupinu Ortel i jejího lídra stále do vyšších pater nebeské klenby domácí populární hudby, které za poslední půlstoletí téměř nepřetržitě vévodí božský Karel Gott.

Nácek v mantinelech

Vlastenectví Ortelových songů je však na hraně s narážkami na celou plejádu nacistických symbolů, kterými se to kolem zpěváka a jeho kapely jenom hemží. Od typu písma různých tiskovin této kapely, způsobu oblékání přes umrlčí lebky s překříženými hnáty (jasně, piráti a čeští legionáři) až ke křížům ne nepodobným tomu Železnému. Všechno ale jenom na oko. Prostě taková Ortelova náckovská prezentace v mezích zákona. Hlava lídra rovněž není úplně vyholena, pouze ze dvou třetin. Zdvižené pravice fanoušků, viděné na koncertech či fotkách facebookových profilů, nepokrytě navazují na Ortelovu, tenkrát ještě Hnídkovu, minulost v neonacistické skupině Conflict 88.

Domácí celebrity z oblasti sportu a kultury se dokážou skvěle blýsknout před veřejností skvostným modelem automobilu, půvabným sexy kostýmem nebo vyměněným partnerem. Pomálu však vlastním názorem. To se povedlo, samozřejmě kromě Ortela, který jede na pečlivě pěstovaném tuzemském strachu a zlobě vůči všemu cizímu, Radku Bangovi a několika dalším při předávání ceny Českého slavíka právě Ortelovi. Protože ale Banga patří k hojně osočovanému a pranýřovanému romskému etniku, tak to nyní na sociálních sítích schytává od nás, „bílých Čechů,“ ze všech stran.

Umět se prodat

Po Evě a Vaškovi se dostává Ortel na pódium české populární hudby s novým úspěšným obchodním modelem zaměřeným na agroskiny a white trash. Je otázkou, zda jeho marginálním dvaceti tisícům příznivců, v obskurním Českém slavíkovi, přikládat nějaký význam. Na druhou stranu je to větší počet, než mají domácí politické strany v zemi. Budeme nadále jenom zamlkle přihlížet a tleskat?

Ortel vs. Banga

Sociální sítě – názory Pro a Proti

TOMÁŠ ORTEL  
Pro                 Proti
Vlastenec a disident   Rasista, člen krajní pravice
Hájení národních zájmů    Brojí proti principům demokracie
Staví se za sociálně slabé (bílé Čechy) Šíří nenávist vůči menšinám
Neporušuje žádné zákony Veze se na vlně populismu
Novodobý Karel Kryl  Zpochybňuje „elity“ všeho druhu
Umístění v Českém slavíkovi Obchodní model rychlého zbohatnutí
   
   
RADEK BANGA  
Pro Proti
Prokázal občanský postoj  Závidí úspěch Ortelovi
Postavil se proti skrytému rasismu Šíří rasismus s opačným znaménkem
Prolamuje mlčící většinu celebrit  Sám kdysi publikoval nestydaté písničky
Vylepšuje obraz Romů ve společnosti Příslušník romské komunity (cigoš)
Nálady na sociálních sítích
  • Tomáš Ortel: 42 tisíc
  • Radek Banga: 18,6 tisíce

Témata

Tomáš Ortel: Témata
Vlastenectví               37,00 %
Ochrana národních zájmů       26,00 %
Nácek a rasista 12,00 %
Šíření nenávisti 8,00 %
Populismus                              7,00 %
Současný disident                  7,00 %
Rychlý byznys  3,00 %
 
Radek Banga: Témata
Cikán                                       41,00 %
Závist vůči Ortelovi                22,00 %
Občanský postoj                     15,00 %
Minulost                                  10,00 %
Romové ve společnosti          7,00 %
Rasismus s opačným znaménkem       5,00 %

contributor