Na Facebooku se šíří snímek, na kterém má líbat americký prezident Joe Biden slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou na krk. Snímek je však ve skutečnosti fotomontáží složenou ze dvou záběrů pořízených během dvou různých událostí. Agentura AFP identifikovala obě původní fotografie použité k vytvoření manipulovaného snímku. Fotografie Bidena byla pořízena na veřejném ceremoniálu v roce 2015 a záběr Čaputové je vystřižen ze záběrů z korunovace britského panovníka Karla III., které se zúčastnila v květnu 2023.

Falešnou fotografii přitom sdílelo hodně lidí. Více než 800 uživatelů sdílelo tuto fotografii z tohoto příspěvku na Facebooku zveřejněného 14. června 2023.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.