Malíř pokojů a prodejce ivermektinu Jakub Netík nebo účet Tom Joseph sdílejí příspěvek o údajném rozhovoru s vysoce postaveným policistou. Kdo rozhovor vedl a s kým, se samozřejmě nedozvíme. Údajně však mají policisté lidí z Ukrajiny plné zuby a nabádají k trestnému činu. Konkrétně ke krádežím ukrajinských SPZ. Příspěvek to nazývá odbojem.

V prvé řadě, není pravdou, že po ztrátě ukrajinské SPZ by lidé z Ukrajiny museli domů. Mohou si automobil přihlásit i na české SPZ. Postup není až tak složitý. V podstatě stačí mít všechny (ukrajinské) doklady k vozidlu, postoupit v ČR kontrolu a požádat o celní odbavení vozidla.

Netík a další šířící tento status se navíc mohou dopustit trestného činu. Odcizení SPZ je samozřejmě chápáno jako krádež. Trestní zákoník také pamatuje na § 364 podněcování k trestnému činu. Za podněcování hrozí až 2 roky vězení.

K tomu trestnému činu nabádal i Martin Theml, následně se divil, že se mu nápad vrací jako bumerang.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.