Na Facebooku a dalších platformách se ve velkém šíří údajný projev Vladimira Putina, který prý odvysílala chorvatská televize. Ve skutečnosti takový projev neleze dohledat a to ani na stránkách Kremlu.

„Chorvatská televize. Vladimir Putin promluvil k Evropanům: „Rusko nikdy nebylo vaším nepřítelem a nikdy jím nebude!“. Nechceme evropské suroviny a bohatství, máme své vlastní suroviny a bohatství, vaše suroviny absolutně nepotřebujeme. Rusko je nejbohatší zemí na suroviny na světě. Nechceme vaši půdu ani vaše území. Podívejte se, jak daleko je Rusko na mapě. V jednom bodě je Rusko dvakrát větší než celá Evropa. K čemu potřebujeme vaši zemi, co s ní budeme dělat? Proč si myslíte, že je Rusko nepřítelem Evropy? Jaké škody vám Rusko způsobilo? Prodali jsme vám plyn a suroviny za nižší ceny, než za jaké vám je v současnosti prodávají vaši „přátelé“? Obětovalo Rusko za druhé světové války 20 milionů lidí, aby se zbavilo nacistů? Bylo Rusko první zemí, která pomohla Evropě během pandemie Covidu? Pomohli jsme Evropě při požárech a přírodních katastrofách? Co vám Rusko udělalo, že ho tak nenávidíte? Rusko není váš nepřítel, vašimi skutečnými nepřáteli jsou vaši vůdci, ti, kteří vás vedou,“ stojí v údajném projevu.

Text uvádí, že Rusko obětovalo 20 milionů lidí během druhé světové války. Toto číslo se vztahuje na celý Sovětský svaz, nikoli pouze na Rusko. Celkové ztráty Sovětského svazu se odhadují na více než 20 milionů lidí, včetně civilních obětí. Vojáků zemřelo přes 9 milionů, ale včetně vojáků z Ukrajiny, Běloruska, Kazachstánu a mnoha dalších zemí tehdy spadajících pod Sovětský svaz.

Text naznačuje, že Rusko nikdy nebylo nepřítelem Evropy a nezpůsobilo jí žádné škody. Toto tvrzení opomíjí historické události, jako byly sovětské represe v Pobaltí, Polsku či Maďarsku, invaze do Československa v roce 1968 (zásah do suverenity ČSSR byl obhajován Brežněvovou doktrínou), nebo současné napětí spojené s konfliktem na Ukrajině. Tyto události měly významný dopad na vztahy mezi Ruskem a evropskými zeměmi.

Rusko je největší zemí světa s rozlohou přibližně 17,1 milionu km². Významná část tohoto území je pokryta permafrostem, tedy trvale zmrzlou půdou, která značně omezuje možnosti zemědělského využití. Odhady uvádějí, že permafrost pokrývá asi 60–65 % ruského území. Kromě oblastí s permafrostem existují v Rusku i další regiony nevhodné pro zemědělství. Například tundry, polární pustiny a rozsáhlé lesní oblasti, které se nacházejí převážně na severu země. Tyto oblasti jsou charakteristické nepříznivými klimatickými podmínkami a neúrodnými půdami. Evropa je bez Ruska skutečně asi poloviční. Má však mnohem úrodnější krajinu, což je jeden z předpokládaných důvodů ruské invaze na Ukrajinu. 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.