Na sociální síti Facebook najdeme spoustu vymyšlených příběhů. Například účet Jan Gara opatřený českou vlaječkou publikoval příběh o vyhozeném jídle, kterého si prý lidé z Ukrajiny neváží. „Jak si naši milý Ukrajinci váží jídla po příjezdu do Prahy-po cestě strádání?“ píše se v příspěvku, který má tisíce sdílení.

Gara samozřejmě v příspěvku nijak nedokazuje, že vyhozené jídlo je nesnězené kvůli Ukrajincům. Na popelnici, ve které je vyhozeno vidíme nápis „Potraviny, Gastro, Pražské služby“. Dle fotografie jde o tzv. „hotovky“ sloužící k ohřátí v mikrovlnné troubě. Takové prodávají mnohé supermarkety a rozhodně nejsou určené na cesty. Musí být totiž chlazeny v lednici. V kontejneru je rovněž i pizza, kterou je nutné nechat upéct. Při přiblížení také vidíme nápisy v češtině. Jídlo je tedy vyhozeným jídlem supermarketu. Pod slibem zachování anonymity se nám podařilo zjistit, že se jedná o sklad rozvážkové služby Rohlík.

Tento neověřitelný a vyvratitelný příběh šíří účet, který se netají sympatiemi k Rusku. Cílem je tedy jen zpochybnit pomoc lidem z Ukrajiny. „Vy všichni, kteří si na znamení odporu k pomoci uprchlíkům, nebo snad dokonce pro skrytou podporu Rusa zdobíte svůj profil naší vlajkou. Zkuste se na to podívat i z druhé strany. Vy se bojíte jenom o to svoje, že budete mít míň – ti lidé co teď utíkají, se bojí o život svůj a svých dětí a z hodiny na hodinu přišli úplně o všechno. Pořád máte kde bydlet a nikdo po vás nestřílí.  Ale může přijít doba, kdy na tom, díky Putinovi, budeme i my úplně stejně jako teď ty miliony Ukrajinců. Nepředstavitelné? To si třebas v  Kyjevě mysleli ještě před pár týdny také,“ píše Miroslav Tomanec.

AKTUALIZACE 12. BŘEZNA 2022 (19:09): Jan Gara tvrdí, že fotografie pochází z Kongresového centra. Konkresové centrum nám však potvrdilo, že žádné hotovky od nikoho neobjednává.

Jan Gara se hlásí k Pohraniční stráži, která za komunismu zabila stovky civilistů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.