Korelace neimplikuje kauzalitu je vědecká zásada, která připomíná, že pokud nějaké dva jevy často následují po sobě nebo pokud nějaké dvě proměnné spolu korelují, nelze z toho ještě vyvozovat, že jedna je příčinou a druhá kauzálním následkem. Takový závěr by byl logicky chybný a tedy neplatný.

Typickým příkladem tohoto argumentačního klamu může být text, který se šíří v různých skupinách a informuje o různých smrtelných nehodách v okolí premiéra Andreje Babiše.

František Mrázek byl bezesporu kontroverzní podnikatel. Z řadového veksláka se stal jednou z vedoucích figur českého podsvětí. Byl vyučený lakýrník. Zařídil si invalidní důchod a již před rokem 1989 měl výborné kontakty na policisty a politiky. Díky podvodům s realitami se jemu a jeho společníkům po roce 1989 podařilo vylákat z bank stamilióny korun. Mrázek, společník Tomáše Pitra, patřil k podnikatelům ovládajícím skupinu firem kolem Setuzy. Zastřelen byl pravděpodobně nájemným vrahem ve středu 25. ledna 2006 na parkovišti před sídlem jeho společnosti v budově Nové Dvory v Durychově ulici v pražské čtvrti Lhotka. Podle policie se jednalo o čin profesionála. K vraždě byla použita odstřelovačská puška a speciálně upravený náboj (způsobující větší zranění při zásahu). Vražda byla provedena jedinou ranou směřující přímo na srdce. Jeho smrt nebyla objasněna a policie na konci prosince 2006 vyšetřování odložila. Bývalý ředitel Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice tvrdí, že Mrázek byl zastřelen kvůli zákulisním tahanicím o ústecký podnik Setuza. Kriminalisté také spekulují, že možným vrahem Františka Mrázka byl syn Antonína Běly, muže, který Mrázka v podsvětí „zaučoval“.

Dlouholetá redaktorka ČT, mluvčí vlády České republiky a spoluzakladatelka hnutí ANO Andreje Babiše tragicky zemřela. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdil prezident Českého klubu mluvčích Jiří Wolf. Držitelku ocenění Mluvčí roku 2002 srazilo auto na ulici Novodvorská v Praze. S Andrejem Babišem se kvůli odchodu nerozkmotřili a zůstávají nadále přátelé. „Známe se už deset let a já si ho velmi vážím. Byli jsme a stále jsme naladěni na stejnou strunu,” uvedla po odchodu z ANO.

Lobbista a podnikatel Tomáš Kejla byl nalezen mrtev v pražských Záběhlicích v listopadu 2007. Kejla byl spolu s polským lobbistou Jackem Spyrou obviněn z pokusu o podvod. Po majiteli Agrofertu Andreji Babišovi měli oba lobbisté chtít úplatek 10 milionů. V tu dobu ho však už čekal soud. „Pan Kejla zemřel bez cizího zavinění. Byl v tom alkohol v kombinaci se sedativy,“ potvrdil Právu mluvčí pražských policistů Ladislav Bernášek původní informace.

Mezi podnikatele patřil jeden z nejvlivnějších lobbistů Peter Kovarčík. Policie totiž vyšetřuje podezření, že ve Švýcarsku soustřeďoval miliony v souvislosti s amnestií jeho přítele, exprezidenta Václava Klause. Zájem na jeho odstranění měla řada lidí.

A tak by šlo pokračovat. U smrtelných nehod ty případy prověřovala policie a došla k závěru, že tam nebylo cizí zavinění. Korelace neimplikuje kauzalitu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.