Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po policejním zákroku. Uvedl to v tiskovém prohlášení mluvčí generální tajemnice organizace. Teplický incident vyvolal pozornost nejen v České republice, ale také ve světě a je od počátku mnohými přirovnáván k případu George Floyda, který zemřel ve Spojených státech poté, co mu policista několik minut klečel na krku. Hlavně aktivisté extrémně levicových hnutí považují zákrok za brutální.

Zákroku Policie České republiku předcházel okamžik, kdy muž zřejmě pod vlivem návykových látek likvidoval zaparkovaný automobil. „Zákrok proti několikanásobnému recidivistovi, který pod vlivem omamných látek demoloval auta ve svém okolí a nedbal žádných výzev policistů, proběhl v souladu se zákonem a neměl žádnou souvislost s úmrtím zemřelého. Potvrdila to soudní pitva,“ napsala Policie České republiky. „Soudní pitvou zemřelého byla vyloučena souvislost se zákrokem, který předcházel zadržení podezřelého. Podle předběžné pitevní zprávy bylo u muže zjištěno podezření z ovlivnění cizorodou látkou amfetaminové řady a při pitvě byly zjištěny chorobné změny věnčitých tepen srdce,“ dodala.

Faktem je, že policisté na místě s ostatními Romy na místě v klidu komunikovala. Na začátku videa je slyšet věta jednoho z nich: „Oni ti pomůžou“. Na videu je zřejmé, že ostatní přítomní jsou po celou dobu zákroku v klidu. Že se jednalo o nepřiměřený zákrok však není prokázáno. „Je vidět, že u nohou policista používal teleskopický obušek, který tlačil zřejmě muži na Achillovu šlachu, což mohl být důvod, proč tak křičel, protože je to hodně bolestivé. Ale pokud kladl odpor, bylo povinností policistů odpor překonat. Zůstali tam na něm poměrně dlouho. Ale lze to těžko vyhodnotit, protože z videa vůbec nevíme, co zákroku předcházelo a co následovalo,“ popsal pro Lidovky.cz pod podmínkou anonymity muž, který 10 let působil jako instruktor pro pohotovostní motorizované jednotky policie.

Diametrální rozdíl mezi teplickým a americkým případem byl v tom, že George Floyd ležel už spoutaný a policista na něm klečel celou vahou. Policista v USA měl dokonce ruce v kapsách. Naopak policista v Teplicích na pachatelovi neklečel celou dobu. Ze záběrů je navíc vidět, že teplický agresor kladl proti zákroku odpor. 

Časová osa videa:
0:06 vteřin – policista zaklekává mladíka v oblasti ramene a krku
0:44 vteřin – policista uvolňuje koleno
1:01 min. – policista opět zaklekává mladíka v oblasti ramene
1:37 min. – znovu dochází k uvolnění chvatu
1:46 min. – policista zaklekává s krátkým uvolněním kolene v čase 2:20 
4:00 min. – policista sundává nohu z mladíka
4:03 min. – opět zaklekává rameno
4:22 min. – policista přesouvá nohu blíže k oblasti krku
5:33 min. – policista koleno zcela uvolňuje
Podrobný popis proti zásahu George Floyda vloni zpracoval americký deník The New York Times zde.

Je pravdou, že na konci videa se zadržený pachatel nehýbe. Jeden ze záchranářů, pod podmínkou anonymity, nám však potvrdil, že v době kdy záchranná služba na místo přijela byl pachatel při vědomí. 

Druhou stranou mince jsou reakce některých politiků. “Amnesty International je znepokojena prohlášením ministra vnitra, který dne 21. června 2021 na sociálních sítích prohlásil, že policisté, kteří proti muži v Teplicích zasahovali, mají jeho „plnou podporu“. Dále uvedl, že ti, „kdo poruší zákon pod vlivem návykových látek, musí počítat s tím, že proti nim zasáhne policie.“ Což lze chápat pouze tak, že se dá donucovacím orgánům zbytečná volnost a možnost nadměrného použití síly při manipulaci s jakoukoli osobou pod vlivem drog – což poskytuje nebezpečný pocit beztrestnosti, navíc nad jakýkoliv rámec zákona,” upozorňuje Amnesty International.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.