Nedávno naplnila média smrt čtyřletého chlapce. „Tragická smrt Péti (†4): Lékařka ho odmítla ošetřit, máma nebyla očkovaná,“ napsal například v titulku bulvární deník Extra.cz. Se zprávou přišla i serióznější média. Pravdou je, že Slovenská policie prošetřuje smrt čtyřletého dítěte v obci Jarovnice v okrese Sabinov. Peter zemřel po astmatickém záchvatu. Rodina už o den dříve sháněla pomoc u tamní lékařky. Ta však chlapce měla odmítnout kvůli tomu, že přišel v doprovodu matky, která nebyla očkovaná a ani neměla test na covid-19.

Média lze oprávněně kritizovat za to, že poměrně zásadní informace si nechají až na konec článku. „Lékařka z Jarovnic už je v důchodovém věku a trpí onkologickým onemocněním. Kdyby odešla, v obci s největší romskou osadou by za ni jen těžko hledali náhradu,“ píše například web Tn.cz až na konci článku. Ze slovenských médií je také známo, že dítě mělo astmatické záchvaty už dříve. Časté astmatické záchvaty by měl řešit specialista – alergolog. Zda lékařka doporučovala návštěvu specialisty se neví, vyšetří to teprve policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com