Byl toho na konci května plný internet. Nakonec se ukázalo, že bylo vše jinak. Člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a kandidát SPD do senátu Ladislav Jakl tvrdil, že byl letos v květnu v Praze napaden, podle policie se ale jednalo o vzájemnou potyčku. Jakl následně požádal Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby prověřilo počínání policie při vyšetřování. „Dozorový státní zástupce na základě (Jaklova) podnětu dospěl k závěru, že postup policejního orgánu byl věcně správný a zákonný,“ potvrdil Aktuálně.cz Jan Lelek, šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, jehož úřad podnět vyřizoval.

Připomeňme si tedy sled událostí. 27. května 2019 večer publikuje zpravodajský web Echo24.cz šokující zprávu, že Ladislava Jakla zbili dva muži. „Blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause a publicistu Ladislava Jakla napadli v metru neznámí útočníci,“ píše se pak v úvodu článku. Celý článek na Echo24.cz je postaven jen na jeho tvrzení. Titulek však je napsán tak jakoby se skutečně se 100% jistotou událost stala tak, jak popisuje Jakl. Tohoto skandálu se chytají i ostatní média a také politici. Hlavně z hnutí SPD. Ve volbách do Senátu PČR v roce 2018 totiž kandidoval Ladislav Jakl jako nestraník právě za hnutí SPD. Tomio Okamura začíná psát hysterické statusy (1, 2). V nich píše o „brutálním zmlácení Ladislava Jakla sluníčkáři“.

31. května navíc Parlamentní listy informují o údajném druhém napadení Jakla. „Bývalý tajemník exprezidenta Klause a nyní člen Rady pro rozhlasové a televizní vysílání byl během jediného týdne podruhé zmlácen. Informaci ParlamentnímListům.cz potvrdil sám Jakl,“píší Parlamentní listy. To ovšem už úplně nekorespondovalo s tvrzení Václava Klause mladšího. Václav Klaus mladší totiž řekl, že o incidentu ve Zlíně slyšel. Jakla však podle něj jen někdo údajně strčil ve dveřích a pronesl něco ošklivého na jeho adresu.

1. června už ve sněmovně Tomio Okamura přednáší plamenný projev, ve kterém vyzývá „sluníčkáře“, aby přestali napadat ostatní za opačný názor. V úterý 4. června dokonce sněmovna odsoudila opakovaný útok na člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla jako nepřijatelné ohrožení demokracie a svobody v ČR. Ze 119 poslanců jich bylo pro 117, proti jeden a jeden se zdržel (více o hlasování zde).

Jenže to nevydrží student Daniel R. a jde se 7. června „udat“ na Policii ČR. Podle něj bylo vše úplně jinak. „Podle slov Daniela R., který se živí jako datový analytik a zároveň studuje matematicko-fyzikální fakultu UK, byla situace zcela jiná, než ji popsal Jakl. Daniel R. (nepřeje si uvést celé jméno, protože se obává reakce radikálních fanoušků Jakla a SPD, ale redakce jeho totožnost zná) popisuje, že do metra přistoupil Ladislav Jakl a stoupl si nad něj a jeho přítelkyni – ti nastoupili o stanici dřív než Jakl a seděli na sedačkách. Když Daniel R. Jakla zaznamenal, řekl své přítelkyni na jeho adresu hanlivou poznámku,“ píše Respekt.

1. července 2019 vyšla zpráva, že pražská policie předala případ údajného napadení někdejšího tajemníka bývalého prezidenta Václava Klause Ladislava Jakla do přestupkového řízení. Ze spáchání přestupku jsou podle ní podezřelí jak Jakl, tak i devětadvacetiletý muž, který se s bývalým tajemníkem dostal do potyčky. To se Ladislavovi Jaklovi nelíbilo a požádal Vrchní státní zastupitelství v Praze, aby prověřilo zákonnost a korektnost počínání policie při vyšetřování dvou květnových incidentů, při kterých byl údajně napaden. Nyní státní zastupitelství potvrdilo závěry policie ČR. Věc je tedy pravomocně uzavřena.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.