Náš web vydal původně tento článek:

Na Facebooku se šíří útržek údajné složenky, která je určena pro pravděpodobně romskou žadatelku o sociální dávky. Příspěvky na sociálních sítích se snaží tvrdit, že se v této republice mají nejlépe Romové a Ukrajinci, když dostávají údajně neúměrně vysoké sociální dávky. Má to dokazovat útržek se složenkou na 96 419 Kč. Podle všeho se však jedná o photoshop, když číslo 9 tam před ostatní číslice někdo dopsal. Žadatelka tedy nedostala přes 96 tisíc, ale 6 tisíc korun.Klíčem k tomu, že se jedná o hoax, jsou údaje ve spodní části složenky: „PnD r07, PnD r10, PnD r13, PnD r15, PnD r18, PnD r19, PnD r1“. PnD je totiž příspěvek na dítě. Ten má pevně danou částku. Na děti do 6 let přispívá stát 830 Kč, na děti školou povinné 970 Kč a na mladé studující od 15 do 26 let 1080 Kč. Žena podle údajů dole vychovává 7 dětí. V součtu se dostaneme na částku 6 480 Kč (1.080,-Kč + 970,-Kč + 970,-Kč + 970,-Kč + 830,-Kč + 830,-Kč + 830,-Kč = 6.480,-Kč).

„Na složence je uvedená částka 96.419,-Kč. Co si zkusit odmyslet tu devítku na začátku? Pak nám vznikne částka 6.419,-Kč a ta už se hodně blíží částce, kterou jsem právě vypočítal.
Vznikl nám tady rozdíl 61,-Kč a to je poplatek za složenku (vypočítává se podle typu složenky a celkové částky, která je prostřednictvím složenky zasílána). Podívejme se zpátky na složenku, konkrétně na tu částku 96.419,-Kč. Všimněte si jak je ta první devítka nalepená na šestku a u všech ostatních čísel je naprosto stejná mezera. Dělal jsem dost dlouho v tiskárně na to, abych viděl, že s tímhle si někdo pohrál v photoshopu,“ píše účet Alf Board, který na hoax upozornil.

Sezam Zprávy však upozornily, že složenka je pravá, ačkoliv žena dostala některou podporu za dva měsíce.

Reportéři Seznam Zpráv vypátrali adresátku poštovní poukázky na dávky ve výši téměř sto tisíc korun. Její pravost včetně částky potvrdila. Posměšky šéfa SPD Tomia Okamury jí vadí. Vysvětlila, že nedostává takovou sumu každý měsíc. Že se jedná o součet za několik měsíců i nepřímo potvrdil Úřad práce.

“Obecně lze uvést, že z důvodu úsporných opatření může být odesláno více sociálních dávek najednou nebo za delší období společným poštovním poukazem. Naopak lze odmítnout některé příspěvky na sociálních sítích, které podněcují nenávist k těm nejchudším. To nás velmi mrzí a znepokojuje,” uvedla v úterý Kateřina Beránková.

Za chybnou analýzu v původním článku se omlouváme.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.