Jak jednoduché je vymyslet si příběh o únosech dětí, můžeme vidět na Slovensku. Zde má 15 tisíc sdílení příběh s fotografií ženy, která údajně unáší děti. Nejnechutnější na celém příběhu je, že na fotografii je fotografie reálné osoby, která však samozřejmě s žádnými únosy nemá nic společného. Ostatně příběh, šířený především v romské komunitě, je zcela smyšlený.

„Včera večer narychlo vytvořený profil napsal o mně příspěvek, který přesdílelo 6000 lidí a není pravdivý. Vyhrožují mi lidé v komentářích, že mi dolámou ruce, zbijí mě, když kradu děti. Prý jsem teď na východním Slovensku ale nacházím se v okrese Senec s mým synem,“ postěžovala si žena už v srpnu. Ačkoliv věc vyvrátila slovenská policie, lidé šíří hoax dál.

„Můžeme potvrdit, že příspěvek se nezakládá na pravdě. O stanovisko jsme požádali přímo OR PZ v Kežmarku, kde neevidují oznámení obdobného charakteru,“ píše slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.