Sociálními sítěmi se ve velkém šíří dezinterpretace staršího rozhodnutí Ústavního soudu z prosince loňského roku. Jedním z šiřitelů je i toxická stránka Badatel, která šíří bludy již dlouhodobě. A jak je to ve skutečnosti?

Ústavní soud SR klade na ochranu veřejného zdraví zvláštní důraz. Jednoznačně to vyplývá z jeho rozhodovací činnosti v souvislosti s pandemií, kdy rozhodl o ústavnosti nouzového stavu nebo ústavnosti vydávání vyhlášek Úřadem veřejného zdravotnictví. Ústavní soud ve svém rozhodnutí (sp. zn. PL. ÚS 4/2021) označil za protiústavní pouze specifické části zákona o ochraně veřejného zdraví, zejména o protiústavnosti státní karantény (ne domácí). Některé z chyb, které vytkl Ústavní soud, byly již napraveny novelou zákona.

Citujeme z úvodu rozhodnutí soudu: „Nebezpečná přenosná onemocnění ohrožují zdraví populace jako celku. U nebezpečných přenosných onemocnění jde o život a zdraví ohrožující stav, který je schopen zanechat vážné trvalé následky na jednotlivcích či skupinách lidí, nekontrolovatelně se šířit v populaci. Je v souladu s pozitivním závazkem státu vyplývajícím z čl. 40 ústavy chránit z pozice státu před tímto stavem celou společnost. Zdraví a jeho ochrana je na jedné straně věcí každého jednotlivce, na druhé straně však veřejné zdraví je věcí společnosti týkající se každého jejího člena. Není proto pochyb o potřebě a prospěšnosti zákonem upravovat opatření a ukládat povinnosti pro předcházení vzniku a šíření přenosných onemocnění.“ Ústavní soud v rozhodnutí tedy nikde nepíše o konci roušek, respirátorů, covid pasů a podobně. Roušky, karantény, covid pasy i režim OTP/OP zůstávají v platnosti a žádná senzace ani prolomení opatření z toho neplyne. Ústavní soud tyto věci svým rozhodnutím žádným způsobem “nezrušil”.

Ze šířených narativů vyplývalo, že “mainstreamová” média o údajném zrušení všech opatření na Silvestra mlčela a všude bylo kolem této senzační zprávě “ticho”. Ve skutečnosti se ani tajné spiknutí slovenských médií nekoná. Již 8. prosince 2021 o tomto rozhodnutí Ústavního soudu informovala standardní média, přičemž tyto zprávy nevzbudily výrazný rozruch.

Zdroj: Polícia SR


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.