Člověk by čekal, že teroristický útok, kterého se dopustil syn známého slovenského politika proti “gaybaru“ plného lidí, kde dva lidi zastřelil, se stane určitý impulzem pro změnu postoje k LGBT komunitě na Slovensku. Někteří věřící však naopak ještě více útočí proti homosexuálům.

Například síť prodejen s hračkami Dráčik, která má prodejny i v ČR na slovenskou i českou stránku pověsil nad svůj e-shop homofobní pamflet „Chraňme život“, který končím zvoláním „„Sodoma Gomora je memento, ne legenda“. V něm se uvádí, že někdo „zpochybňuje způsob jakým přišel na svět“. Kdo a kde to zpochybňuje se samozřejmě nedočteme.

„Nejvíc to připomíná slavné dílo slovenského karikaturisty Shootyho, v němž muž oblečený v růžovém tričku zvoní na cizí byt se slovy: ´Jsem homosexuál a přišel jsem zničit vaši rodinu´. Jen to není vůbec legrační,“ glosuje Jindřich Šídlo. Zvláště to není legrační po teroristickém útoku na Slovensku.

Boj za rovnoprávnost LGBT lidí samozřejmě není zpochybňováním přírodních zákonů. Je bojem za rovnoprávnost všech lidí. Co se týká dětí, je tu otázka, zda je pro dítě lepší vyrůstat v ústavní výchově nebo v rodině. Co se adopce týče, je nutné dodat, že například v ČR už dnes LGBT lidé mohou adoptovat dítě. Druhý z páru však nemá rovnocenná práva a vše odnáší děti tak, že druhý z partnerů například nemůže s dítětem být doma na „ošetřovatelské“ volno nebo dítě nesmí zastupovat před úřady a soudy. V praxi to tedy znamená, že dítě vyrůstá se dvěma rodiči, jen tomu druhému stát vytváří překážky.

Nutné ještě upozornit, že v ČR existuje i e-shop a prodejna Dráček. Jde o malé rodinné hračkářství a e-shop s jedinou kamennou prodejnou v Praze na Palmovce, které už od roku 2004 provozují manželé Loudínovi. Svůj byznys rozjeli ještě před příchodem obřího slovenského Dráčika do Česka. Dráček si zřídil twitterový účet a všemi dostupnými kanály se snaží od svého slovenského jmenovce distancovat. Majitelka Michaele Loudínová také podepsala petici „Společně proti nenávisti“ vyzývající politickou reprezentaci, aby po bratislavské vraždě přijala zákony na ochranu LGBT komunity.

Bohužel, v případě Dráčika, se nejedná o jedinou nesmyslnou výzvu tohoto typu ze Slovenska. Místo toho, abyste spojoval a uklidňoval, rozdělujete společnost a lžete. Takový vzkaz v pátek večer adresovala na sociálních sítích slovenská policie trnavskému arcibiskupovi Jánu Oroschovi. Jde o reakci na Oroschův oběžník, ve kterém katolický duchovní zpochybňuje okolnosti teroristického útoku z 12. října. Při něm útočník před bratislavským LGBT+ podnikem zavraždil Juraje Vankuliče a Matúše Horvátha a jednu ženu vážně zranil. Důvodem byla nenávist k LGBT+ lidem, což uvedl ve svém homofobním, rasistickém a antisemitském manifestu. Orosch v neveřejném dokumentu určeném kněžím napsal, že pochybuje o tom, že byly oběti střelby „skutečně nevinné“. Úryvek oběžníku zveřejnil slovenský Denník N, který ho získal od jednoho z nespokojených duchovních.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.