Slovenská policie upozorňuje na další hoax. Jde o příspěvek facebookového účtu pod názvem „Iza Bela“, který dlouhodobě zveřejňuje manipulativní a nepravdivé příspěvky. „Toto konto svým charakterem připomíná cílenou aktivitu organizované skupiny snažící se o výraznou manipulaci veřejného mínění. Vystupování pod jakousi konkrétní tváří, tedy osobou může být jen zástěrkou na lidštější sblížení s osloveným publikem,“ píše slovenská policie.

V tomto případě se účet opřel do mladíka Tibora a Univerzitní nemocnici v Bratislavě. Nemocnice zveřejnila video s tímto mladíkem, který potřeboval kyslíkovou podporu a vyzýval, ať lidé neváhají s očkováním, aby neskončili podobně. 8 dní na to byl mladík zachycen na videu na ulici. Spojení těchto dvou momentů dělících od sebe jen něco přes týden je podle účtu “Iza Bela” důkazem, že v případě pacienta může jít o herce, protože „Je samozřejmé, že za 8 dní se Tibor nemohl dostat do stavu, že je vysmátý jako sluníčko, plný energie.“

„Zmíněný pacient Tibor souhlasil s natočením videa, protože chtěl mluvit o své zkušenosti s tímto onemocněním a také chtěl poukázat na to, že bylo chybou neočkovat se.

Pacient byl infekčním oddělení hospitalizován od 6.8. do 13.8.2021. Video bylo se souhlasem pacienta natočené a publikované 9.8.2021. První symptomy onemocnění COVID-19 se u něj objevily už 28.7.2021. Do nemocnice přicházel s tím, že sám už nedokáže dýchat a hrozí mu udušení. Po nasazení kyslíkové terapie v kombinaci s léčbou se pacientův stav začal zlepšovat. Sedmý den byl pacient propuštěn ve stabilizovaném stavu, bez potřeby kyslíku a zvládl i lehkou námahu. Obzvláště u mladších pacientů (Tibor má 29 let), kteří včas dostanou adekvátní léčbu v nemocnici, se stav může poměrně rychle zlepšit. To, že se Tibor včera objevil venku a dokonce se usmíval, není nic neobvyklého. Tibor si prošel náročným obdobím a s pomocí našich lékařů a sestřiček toto onemocnění zvládl. Jak však sám říká, mohl být i bez této zkušenosti, pokud by se dal očkovat,“ napsala v prohlášení univerzitní nemocnice.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.