Jeden z nejčtenějších ruských deníků Izvestija publikoval na svém webu rozhovor s poslancem Petrem Marčekem, který je v současné době nezařazeným poslancem. Rozhovor se uskutečnil v rámci jeho návštěvy okupovaného Krymu. Deník ho v něj označil jako vedoucího slovenské delegace na Jaltském mezinárodním ekonomickém fóru přesto, že na setkání žádná oficiální delegace ze Slovenska nepřijela. Na fórum mimochodem v minulosti vyrazil několikrát i český europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM) nebo senátor Doubrava.

Redaktor deníku Izvestija se Marčeka ptal mimo jiné i na obrannou smlouvu mezi USA a Slovenskem. Marček o smlouvě tvrdil, že se Spojená státy snaží Slovensko dotlačit k výstavbě amerických vojenských základen na jejich území. Podle něj se tento záměr snaží zakrýt údajnou modernizací slovenských letišť Kuchyň a Sliač, ale v tajnosti probíhají jednání o základnách. Marček navíc připustil, že USA mohou chtít na těchto základnách umístit i jaderné zbraně.

Prostor, který mu deník Izvestija nekriticky poskytl, využívá Marček na dezinformování, protože jak vzpomíná slovenské ministerstvo zahraničí, žádné americké základny na Slovensku nejsou v plánu, a už vůbec ne rozmístění jaderných zbraní. Web Antipropaganda.sk o tom psal již zde a  zde .

Podle Deníku N původcem dezinformace může být blog na prokremelského webu Hlavní zprávy, který už v únoru mluvil o umístění jaderných zbraní na Slovensku. Informaci však dementovalo ministerstvo obrany. Dezinformace se chytilo i ruské ministerstvo zahraničí. Jeho náměstek Alexander Gruska pro ruskou tiskovou agenturu TASS řekl , že informace o amerických základnách a jaderných zbraních na Slovensku Rusko vnímá jako provokaci. Tisková zpráva TASS se přitom odvolává právě na Marčekův rozhovor pro Izvestiji.

Napsal: Štefan Izák
Doplnil: Jan Cemper