Slovenská policie musela nedávno použít slzný plyn poté, co se demonstranti z řad odpůrců očkování proti covidu-19 pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Ne moc početná, ale o to hlasitější skupina odpůrců blokovala dopravu v centru Bratislavy několik dní. Například před sídlem slovenské prezidentky Čaputové protestovalo jen několik stovek lidí, přesto demonstranti vyzvali lidi ke generální stávce.

I v reakci na tyto násilnosti upozornil policejní sbor společnost Facebook na skupinu „NEZAOČKOVANÍ“, která měla více než 35 000 členů. Upozornění se týkalo jejího obsahu, který byl nejen dezinformační, ale i agresivní a podněcující násilí. Ve skupině se objevovalo denně i více než 100 statusů různých osob. Informace byly často lživé nebo zavádějící. Už z názvu vyplývá, že se dotýkaly témat jako očkování, koronavirus a také porušování mimořádných opatření. Přispěvatelem nebyly cizí agresivní a vulgární projevy. Z těchto důvodů představovala skupina bezpečnostní riziko.

Slovenská policie vyvracela i jeden bizarní hoax. Odpůrci vakcín přišli s tvrzením, že se na protestech nacházel tajný americký agent, jehož odhalili podle obrázku na jeho kšiltovce. Policie však objasňuje , že šlo o obyčejný emblém s červenými a bílými proužky, který nemá s vlajkou USA nic společného. „V každém případě, pokud by ji i měl, nebyl by to žádný problém, protože policisté zařazeni do antikonfliktní týmu musí mít z výstroje oblečenou pouze reflexní vestu s příslušným nápisem a zbytek oděvu může být civilní,” vysvětlila policie na Facebooku. Dezinformátoři si navíc neuvědomili, že pokud by se chtěl agent zahraniční služby nenápadně dostat mezi protestujících, určitě by se záměrně neoznačil vlajkou státu, pro který pracuje. O dalších bizarních výrocích protestujících během demonstrace se dočtete na webu Refresher.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.