Velký zájem nejen na Slovensku poslední dobou vzbuzují videa na kanálu Kulturblog. Má za nimi stát mladá studentka gymnázia Lívia Garčalová. Slovenský Denník N už ale v loňském roce upozornil, že se jedná o projekt ĽSNS.

Mladí proti fašismu našli na stránce Ministerstva vnitra v  sekci evidence občanských sdružení informaci, že členy přípravného výboru Kluturblogu jsou Ján Pastuszek, Milan Mazurek a David Pavlík. Pro ty, kteří pozapomněli, nebo nevědí kdo je Milan Mazurek , malá připomínka. Milan Mazurek napsal například několik „úžasných statusů“ o Hitlerovi, pohádkách o šesti milionech a mýdlech ze Židů a o praktickém řešení romského problému. Účastnil se také demonstrace, při které došlo k útoku na arabskou rodinu.

Sama Lívia Garčalová je pak členkou nacionalistického občanského sdružení Lidová mládež. Tedy mládežnické organizace ĽSNS.

Přes stotisíc zhlédnutí má na Youtube video Kulturblogu, které informuje o dění v Levoči. Připomeňme, že se tam proti mítingu ĽSNS shromáždilo několik stovek lidí. ĽSNS nakonec svůj mítink ukončila. Video o akci informuje samozřejmě velmi zaujatě.

„Ujasněme si to hned na začátku. Romové v Levoči byli hluční, někteří z nich zjevně nevěděli mnoho o transparentech, které drželi nad hlavou. A když se jich Lívia Garčalová ptala na Kotlebu, ozvaly se vulgární nadávky. Pokud video Kulturblogu popisuje demonstranty proti Kotlebovi jako „nepříčetnou tlupu osadníků“ nebo jako „lidi, kteří se chtějí bít“, tak je to, jemně řečeno, velmi velmi subjektivní dojem. Pokud poslanec Uhrík píše, že dostali od policistů varování, že „si kriminálníci z osad, mnozí opilí, zajišťovali útočné předměty“ tak je to nepodložené tvrzení. Kotlebovci měli na místě svůj „štáb“, který snímal všechno to, co se jim hodí. Ani on nezveřejnil jediný důkaz, který by podporoval tyto spekulace. Policie je výslovně popřela. A nakonec: pokud kotlebovci říkají, že Romy v Levoči zorganizovali a poštvali proti nim Kiska s Trubanem, tak to už je jednoznačně lež,“ shrnuje Vladimír Šnídl z Denníku N.

„Mazurek, který pochází kousek od Levoče, musí dobře vědět, že levočští Romové, navzdory jejich značné početnosti, nejsou žádní opilí osadníci. Přestože většina z nich žije, jak my Levočané říkáme ,,v cikánské čtvrti“, do mnoha Romů bydlících v chudých chatrčích někde na východě mají skutečně velmi daleko. To hlavní, co je v mých očích odlišuje od olašských Romů nebo těch z chatrčí, je zejména ochota mužů tvrdě fyzicky pracovat. Už z mého dětství si pamatuji mnoho mých čistě oblečených romských spolužáků, jejichž otcové stavěli v Praze metro nebo pracovali v ostravských dolech. Romové v Levoči se pravidelně a ve značných množstvích rádi účastní akcí pořádaných na náměstí. Jen tak mimochodem i první romský europoslanec Peter Pollák pochází z prostředí levočských Romů. Takže jsem přesvědčen, že Mazurek vědomě lže,“ napsal bývalý armádní důstojník Peter Michlík, který v Levoči bydlí.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com