Ministryně spravedlnosti Slovenska Mária Kolíková představila návrh novely trestního zákona, který přináší několik změn. Jednou z nich je i nový paragraf, kterým umožňuje trestat tvůrce a šiřitele dezinformací a to i odnětím svobody na 1 až 5 let, v nouzovém stavu 4 až 10 let. Dále pak paragraf, který má trestat podněcovatele nenávisti k lidem z důvodu jejich povolání.

Podle návrhu novely je dezinformace „nepravdivá informace, která je způsobilá vyvolat nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa, ohrozit životy nebo zdraví lidí nebo ovlivnit obyvatelstvo při jeho rozhodování o závažných otázkách celospolečenského významu.” Taková dezinformace může být v podobě zprávy, nahrávky či videa.

„Zavádíme nový trestný čin šíření dezinformací,” řekla dnes ministryně. Upozornila hlavně na aktuální šíření nebezpečných dezinformací, které jsou podle jejích slov způsobilé ohrozit životy těch, kdo jim uvěřili. „Stali se obětí nepravdivé informace. Lidé mají právo dostávat pravdivé informace.“ Za porušení zákona šířením dezinformace hrozí pachateli 1 až 5 let. Avšak 4 až 10 let bude hrozit pachatelům, kteří takto způsobí škodu velkého rozsahu, spáchají čin během krizové situace nebo ve spojení s cizí mocí.

V souvislosti s pandemií přichází ministerstvo s novým trestným činem – podněcování k nenávisti. Má postihovat podněcování nenávisti a ohrožování určité skupiny obyvatelstva pro výkon jejich zaměstnání – například jsou to aktuální útoky na zdravotníky, ale i učitele či novináře. Za podněcování nenávisti hrozí pachateli 2 roky. V nouzovém stavu od 3 do 8 let.

Policie si došlápla na antivaxery

V létě přišla skupina antivaxerů na košické sídliště před dům lékaře a infektologa Pavla Jarčušku, kde ho vyzývali, aby vyšel ven a vyhrožovali mu: „Váš čas se blíží, přijde den zúčtování, vyjděte ven… Vy potkani, vy smradi, skončíte v base… Bude občanská válka… Ty potkane smradlavý, lžete lidem, na covid nikdo nezemřel. Žádný covid neexistuje. Povstaneme jako partyzáni…” křičela před domem skupinka mužů a žen se slovenskou vlajkou a megafonem v rukou. Své řádění vysílali živě.

Vyšetřovatel odboru kriminální policie Okresního ředitelství Policejního sboru v Košicích po shromáždění a vyhodnocení všech důkazních materiálů obvinil z přečinu výtržnictví 3 osoby. Konkrétně 2 muže a jednu ženu.

Zdroj: Omediach.com


author