Někteří lidé se rozhodli parazitovat na napjaté situaci mezi Ruskem a Ukrajinou a následné okupaci části ukrajinského území Ruskem a vydávají různé falešné zprávy. Slovenskem se například šíří sms zprávy, které varují před válkou. Jsou podepsány „Civilní ochranou SR“. Jde však jen snahu lidi vyděsit. „V neděli večer jsme na sociálních sítích zachytili screenshoty údajných SMSek, které měly obdržet ty osoby, které na ně upozornili. Některé zprávy byly napsány s evidentními chybami a informovaly, co mají občané v případě války dělat. Jako autor byla podepsána „Civilní ochrana SR“. “Civilní ochrana SR” neexistuje. Civilní ochrana je systém úkolů a opatření zaměřených na ochranu života, zdraví a majetku, spočívající zejména v analýze možného ohrožení a v přijímání opatření na snižování rizik ohrožení, jakož i určení postupů a činnosti při odstraňování následků mimořádných událostí. Dané zprávy jsou hoaxem, resp. nepovedeným vtipem. Buď si někdo z příjemců vystřelil, nebo sami příjemci si přejmenovali nějaký svůj kontakt na „INFO“ a nechali si z něj poslat takovou zprávu, aby buď někoho pobavili, nebo vystrašili a šířili hoax,“ varuje slovenská policie.

Sociálními sítěmi se také šíří hoax o vojenské povinnosti na Slovensku. „Upozornili jste nás na zvukovou zprávu, která se začíná šířit prostřednictvím četovacích aplikací. Podle autorky nahrávky policejní hlídka zastavila 18letého mladíka, který se dal před ní na útěku, neboť policisté ho chtěli vzít na vojnu. Nostalgicky jsme si nyní vzpomněli na první poplašné audionahrávky, které se začaly objevovat v březnu 2020 na začátku první vlny pandemie. Podle těchto nahrávek měla být Bratislava brzy hermeticky uzavřena, na řadu mělo přijít vyhlášení stanného práva a podobně. Žádná mobilizace či povolávání lidí do války se nekoná. Kromě této nahrávky jsme zachytili další hoaxy na stejné téma – povolávací rozkazy. Jak vidíte, scénář je vždy stejný a dezinformátoři jsou v tomto opravdu čitelní. Přijde nové téma, někteří dostanou z ní strach, začnou šířit cokoli a svým strachem a vírou v bludy napadají další, když jim toto zveřejňují nebo přeposílají. Každý dospělý a svéprávný člověk si musí být vědom, co může způsobit, když bude rozšiřovat drby a nebude k informacím přistupovat kriticky. Dezinformace jsou nebezpečné a zabíjejí, to nás naučila pandemie,“ varuje slovenská policie.

Na Slovensku je situaci vyostřenější než v ČR, protože Slovensko leží na přímé hranici s Ukrajinou.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.