Režim Alexandra Lukašenka v Bělorusku je poslední diktaturou v Evropě. Za účelem posílení své moci dosud zneužíval státní média, využíval cenzuru a bránil šíření svobodných informací. Dnes, když se v Běloruska po zmanipulovaných volbách zvedla vlna odporu, přibývají i různé sofistikované dezinformace, které chtějí protesty zpochybnit.

Autorem mnoha dezinformací je přímo Lukašenko, který například ve svých prohlášeních tvrdil, že protestují jen lidé, kteří nepracují. Také tvrdil, že protesty jsou organizovány ze zahraničí.

„V případě Běloruska již v současnosti různé vyfabulované tvrzení zpochybňují legitimitu občanské společnosti a spontánnosti aktivismu Bělorusů, kteří protestují proti současnému režimu a jeho krokům po prokazatelně zmanipulovaných volbách (minimálně v některých volebních okrscích),“ píše slovenský ministerstvo zahraničních věcí, které vyzývá k větší obezřetnosti vůči těmto dezinformační kampaním.

Dezinformace a propaganda v souvislosti s Běloruskem se podle MZV soustřeďuje na:

– vytváření dojmu řízené majdanizace demonstrací (vyvolávání dojmu ozbrojeného občanského konfliktu):

Ve skutečnosti jde o neřízené protesty, na kterých se lidé účastní masově a spontánně, kromě náměstí už i v klíčových odvětvích hospodářství a samosprávy. V jejich čele nestojí žádní politici, nemají ani lídra či vůdkyně. Demonstrantům jde o klidný proces změn směřující ke svobodným volbám podle standardů OBSE.

– šíření lží o přípravování jednotek 30 států NATO na západních hranicích Běloruska:

K této dezinformací vydalo stanovisko už i samotné NATO, ve kterém píše: “NATO nic v tomto regionu neshromažďuje,“ uvedlo v prohlášení NATO. „Internacionální přítomnost NATO ve východní oblasti aliance není hrozbou pro žádnou zemi. Je striktně obranná, přiměřená a má zabránit konfliktu a chránit mír,“ dodává NATO.

– vyvolávání představy, že jde o převrat, který má z Běloruska vytvořit „kolonii“ Západu:

Tato tvrzení nejsou ničím podložená, protože demonstranti nepožadují připojení k euroatlantickým strukturám ani k NATO. I mezinárodní lídři, včetně EU a Ruska, se shodují na nevhodnosti zasahování do dění v Bělorusku zvenčí.

„Události v Bělorusku zároveň představují novou příležitost a náměty pro šíření propagandy, která se i u nás snaží destabilizovat demokracii, její instituce, euroatlantické ukotvení, rozbíjet hodnoty demokracie a závazky mezinárodní spolupráce naší země. Vážíme si proto, že se i běloruský velvyslanec na Slovensku rozhodl veřejně postavit na stranu svobody i za cenu vzdání se diplomatického postu v Bratislavě,“ píše MZV.

Zdroj: Omediach.com


author