Šíření dezinformací a narativů v souladu s ruskou státní propagandou můžeme považovat za prostředek hybridní války vedené proti západu, tedy i proti nám. Na Slovensku takové články šíří několik dezinformačních webů včetně Extra plus.
Když dojde na jednostranné informace o Ruské federaci, těžko v slovenském informačním prostoru najít servilnější web jako Extra plus. Ať už jde o Krym, sestřelení letu MH17 nebo úspěšné „referendum“, Extra plus přináší informace, které vykreslují kremelskou politiku v tom nejlepším světle.
O tom, že jde o problémový web, svědčí i hodnocení na stránce Konspiratori.sk . Od nezávislých hodnotitelů získalo Extra plus 8,3 z 10. Nenechte se zmást. Číslo 10 představuje nejhorší možné hodnocení.
“Navrácený Krym”
Před pár dny Extra plus informovalo o vyzbrojování Ruska novými fregatami a atomovými ponorkami. Kdyby Extra plus dělalo objektivní zpravodajství o mezinárodním dění, do kterého Ruské zbrojení určitě patří – nic by na tom nebylo špatného.
Modernizace armády je údajně jednou z priorit Moskvy. Důvodem je napětí mezi Ruskem a západem, které se zvýšilo „po navrácen Krymu v roce 2014″. O jakém navrácení se v článku píše, však není vůbec jasné.
Krym totiž Rusku v žádném případně nebyl „navrácen“. Právě naopak. To, co se na Krymu v roce 2014 událo, byla Kremlem zorganizovaná agresivita, narušení územní suverenity Ukrajiny a anexe v rozporu s mezinárodním právem.
I přes tento fakt nám Extra plus nabízí další článek – tentokrát s názvem „Putin: Krym vždy patřil Rusku“. Jak stojí v samotném nadpisu, text cituje ruského prezidenta, který „zdůrazňuje“, že „Krym vždy patřil Rusku a ne naopak.“ Nemá však pravdu.
Jak je to s historií Krymu?
Ne nadarmo se říká, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. Platí to i v případě Krymu.
Putinova tvrzení o historicky ruském Krymu nejsou ničím novým. Dezinformace se začala šířit už po rozpadu SSSR. Zatímco v roce 2014 Rusko opravdu anektovalo část ukrajinského území, lež se už stihla v mezinárodním povědomí změnit na pravdu.
Území, které podle Putina vždy patřilo Rusku, bylo obydlené krymskými Tatary. Jmenovalo se Krymský chanát. V této formě existovalo do roku 1783. Stalo se však obětí expanzivních choutek Moskvy.
Když v roce 1917 padlo Ruské impérium, krymští Tataři neměli dost sil na to, aby odolali tlaku Sovětského svazu. Z toho důvodu byli nuceni v rámci SSSR setrvat pod nadvládou Ruské sovětské federativní socialistické republiky.
Geografii však neoklamete. Jelikož je Krym součástí Ukrajiny a s Ruskem nemá žádné propojení, v roce 1954 navrhla Moskva připojit Krym k Ukrajinské republice. Tolik k „historicky ruskému Krymu“.
Extra plus na Krymu
V jednom z článků se dokonce autorka Gabriela Pastvová pochlubila něčím, za co by se slušný člověk styděl. Šéfredaktorce Extra plus Lence Mayerové se podařilo během její cesty na Krym udělat rozhovor s „hlavou Krymské republiky“.
Na čele okupovaného Krymu momentálně stojí Sergej Aksionov. Člověk, který je známý pro jeho údajné napojení na organizovaný zločin, konkrétně na organizovanou skupinu Salem. Na důvěryhodnosti Extra plus rozhovor s ním nepřidal.
Samotný rozhovor měl podle slov Pastvovej v Rusku velký úspěch. Údajně ho citovalo nebo provedlo více než 40 médií. Nám se však podařily najít jen 2. Crimeapress a Bezformata. Rozhovor na své Facebookové stránce sdílelo i Velvyslanectví Ruska na Slovensku. Dezinformátoři citovali a přebrali obsah od dezinformátorů. Kruh se uzavřel.
Rusové vyvinuli (zkoušeli ukrást) vakcínu
Jelikož ve světě již několik měsíců zuří pandemie koronaviru, museli se jí zabývat i v „zaslíbené zemi“ – v Rusku.
Jak informuje Extra plus, Rusům se podařilo vyvinout vakcínu proti koronaviru. Za výzkumem mají stát vědci a „armádní odborníci“. Text však neříká, o jaké armádní odborníků jde.
Mohou jimi být například “odborníci” z hackerské skupiny APT29, známé také jako Cozy Bear. A slovo „výzkum“ by mohlo znamenat hackerské útoky na univerzity a zdravotnické organizace v zahraničí. Právě to se totiž stalo. Ruská hackerská skupina APT29 zkoušela ukrást výzkum vakcíny proti onemocnění Covid-19. Cílem mělo být získání informací potřebných pro rychlejší vývoj ruské vakcíny.
Abychom však Extra plus nekřivdili – o tomto obvinění informovali :
“Absurdní obvinění britského ministra zahraničí Dominica Raaba, který tvrdí, že ruští hackeři se pokoušeli ukrást informace britským výzkumným týmům, které pracují na vývoji vakcíny proti novému koronaviru.”
K tomu mnoho slov netřeba. Absurdní není obvinění britského ministra. Absurdní je tvrdit, že poskytujete “analytické články”, které „nabízejí různé úhly pohledu na události, které hýbou světem“ – tak jak o sobě tvrdí Extra plus. Pokud pod různými úhly pohledu chápeme pouze ty z Kremlu, Moskvy a Ruska, možná popis přece jen sedí.
Dobré vztahy s Rusy
Stín podezření, že Extra plus úmyslně informuje ruku v ruce s ruskou propagandou, umocňují i další skutečnosti.
Oslavy 20. narozenin dezinformační portálu se zúčastnil i velvyslanec Ruské federace na Slovensku Alexey Fedotov. A nebylo to poprvé.
Již v roce 2019 se ruský velvyslanec Fedotov, spolu s vyslancem Karlem Tichazem zúčastnili předávání cen v režii Extra plus. Ceny byly udělovány za práci ve prospěch Slovenské republiky. Jedna z cen byla udělena právě velvyslanci Fedotovovi. Údajně „za mimořádné vnímání politického rozměru Milana Rastislava Štefánika“.
Extra plus je nástroj hybridní války
Dalo by se říci, že Extra plus pravidelně šíří narativy v souladu s ruskou státní propagandou, čímž se aktivně zapojuje do hybridní války vedené Moskvou proti západu. Je proto nutné informace poskytované tímto médiem přijímat mimořádně opatrně – nejlépe vůbec.
Článek původně vyšel na webu Antipropaganda.sk. Autor: Matej Spišák