Stránka pod názvem „Armáda Ruskej Federácie“ je jedním z primárních hlásných trub kremelského režimu na Slovensku. Její tvůrci dostávají nóty, jejichž prostřednictvím manipulují veřejné mínění. Na první pohled se snaží působit jako nezávislá stránka, jejímž cílem je jen zpravodajsky popisovat zprávy a zajímavosti týkající se ruské armády, ale ve skutečnosti téměř každý její status v sobě skrývá dezinformace a informační manipulace.

„Uvedené stránce jsme se věnovali již opakovaně. Je třeba zdůraznit, že Policejní sbor nebude veřejně komentovat žádné své kroky, které by vedly ke zmaření zahájených procesů. Komunikační kanály policie slouží pouze k prevenci a informování veřejnosti s ohledem na aktuální stav věci,“ zdůrazňuje slovenská policie.

„V každém případě, kolaborace uvedené stránky ze strany občanů ČR s kremelským režimem stojícím za bezprecedentním ohrožením bezpečnosti celé republiky, je důkazem, že tak jako někteří Slováci kolaborovali s nacismem a později donášeli pro StB, tak i dnes se najdou ti, kteří jsou pro vlastní prospěch schopni zradit celý národ,“ doplňuje slovenská policie.

Jako příklad uvádí případ, kdy se ukrajinské armádě podařilo v Doněcku zasáhnout muniční sklad ruských okupantů. Výše zmíněná stránka však nadále tvrdí, že Ukrajinci ostřelují civilní cíle bez vojenského významu. Svým fanouškům nabízejí jen obraz kouře nad městem. O zásahu muničního skladu ani slovo. Přitom existuje i ruské video, ve kterém jsou slyšet výbuchy munice z hořícího ruského skladu.

Uvádí i jiný případ. Hrůzostrašné záběry lidské tragédie a smrti v důsledku ruského bombardování ve městě Mariupol obletěly celý svět. To však nezabránilo této propagandistické hlasité troubě kremelských lží zveřejnit video z ruských kanálů a cynicky se ptát, zda vlastně za bombardování, smrt, znásilňování či kradení nemůže ukrajinská armáda. Jde o osvědčenou taktiku proruských kanálů vytvořit informační chaos a obrátit mínění ve prospěch Ruska ve stylu „Pravda je někde uprostřed“. Ne, není, Rusko je agresor který bez důvodu v podstatě zničil celé město.

Utrpení obyvatel města Mariupol, kteří zůstali, je obrovské. Je třeba uvést, že většina obyvatelstva je už z města dávno pryč. To však nebrání ruské propagandě natočit si videa s civilisty, kteří přišli o všechno a zneužít je ke své propagandě. Už jsme byli svědky videí s „nezávislými“ novináři, či videí o humanitární pomocí ruské armády. Asi 100 tisíc obyvatel ukrajinského Mariupolu, kteří zůstali ve městě, je na hranici smrti kvůli nedostatku vody. Rusové ji vydávají jednou týdně.

„Bylo to tam horší než peklo. Nedá se to ani popsat slovy,“ uvedl pro The Guardian 55letý Vladimir Korchma, který žil celý život v Mariupolu, kde pracoval jako mechanik v tamní továrně. „Neměli jsme žádný plyn ani elektřinu. Jen ti šťastnější měli vodu,“ popsal.

Rusko zaplnilo informační vakuum v Mariupolu náklaďáky s velkoplošnými obrazovkami, které umístili ve městě. „Mobilní informační komplex“, jak jej Rusko nazývá, vysílá státní správy a politické diskuse, kde vystupují lidé podporující invazi. „Ty obrazovky umístily kolem náměstí,” řekla Katerina, která nechtěla být blíže představena, jelikož se od 6. května nacházela v pohraničním městě Rostov nad Donou. „Když jsme moje máma a já čekali ve frontě na jídlo a vodu, museli jsme poslouchat příběhy o tom, jak jsme byli osvobozeni od nacismu,“ dodala.

Ruská státní média oznámila, že nápis vítající lidi v Mariupolu již nese barvy ruské vlajky. „Denacifikace v Mariupolu byla úspěšná,” napsal Vladimir Solovyov, jedna z hlavních tváří ruské státní televize. Několik zpráv z města, dokonce i od těch, kdo válku podporují, vykreslili obraz Mariupolu méně růžově. Dokonce měsíce poté, co Kreml prohlásil, že je blízko k úplné kontrole města, se ruským médiím nepodařilo zakrýt to, co se událo v Mariupolu. “Občané zničeného Mariupolu vaří vývar z holubů na ohýncích na dvorech,” vysílala na konci května z města státem vlastněná ruská televize NTV. Většina města neměla elektřinu a vodu, uváděla zpráva. Špatná zdravotní situace a nedostatek léků vše zhoršují.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.