Lidí, žijící v podtatranském regionu vyděsila zpráva, šířící se přes sociální síť Facebook, která varovala před podezřelým černým autem pohybujícím se v okolí několika obcí. V komentářích pod příspěvky lidé psali o zážitcích s černým autem, byla nejčastěji jmenovaná obec Toporec, ale zmiňovali se také obce Podhorany, či Spišský Štvrtok, ale i další obce pod Tatrami. Do vozidla měla jeho posádka, tedy dvě ženy a jeden muž, lákat děti a unášet je.

Policie však žádný oznámení o pohybu podezřelého vozidla či o únosu nedostala.

Případ prověřila i televize Joj . Pohyb černého auta popřel i starosta obce Toporec Gustav Pompa (Smer). „My jsme tu nic takového nezaregistrovali, máme občanské hlídky, chodí sem policie. Víme o všem, co se děje, máme i kamerový systém,“ řekl starosta pro televizi Joj. „Informaci o údajných únosech dětí, která se v poslední době masově šíří sociálními sítěmi, jsme prověřili, a to v rámci celého Prešovského kraje. Nezakládá se na pravdě, jde tedy o hoax,“ ujistil veřejnost prešovský krajský policejní mluvčí Daniel Džobanik. Policejní sbor na Slovensku v posledním období eviduje zvýšený nárůst nepravdivých zpráv o únosech nezletilých v zemi, přičemž toto šíření podle policistů dosáhlo neúnosnou míru.

„Tisíce občanů tyto falešné informace sdílejí na sociálních sítích, ve vysokém množství odesílají policii a v některých případech se hádají s příslušníky policie o pravdivosti zpráv,” píše policie na sociální síti.

Policie v této souvislosti připomíná, že několikrát dementovala prostřednictvím svých sociálních sítí hoax o únosech dětí. „K únosem nezletilých a mladistvých osob na území Slovenské republiky nedochází. Nejčastějšími důvody jejich zmizení jsou útěky z domu, útěky se starším partnerem a takzvané rodičovské únosy,” zdůrazňuje policie.

Podobné zprávy se často šíří také v České republice. Podobná zpráva se šířila například v srpnu 2018 na Ostravsku a Karvinsku. Černá sanitka je fáma, která byla populární už v ČSSR v osmdesátých letech. Lidé si tehdy vyprávěli o tajemném sanitním voze černé barvy, který jezdí v noci a unáší děti a mladé lidi. Ti jsou usmrceni a jejich orgány pak prodává osazenstvo sanitky boháčům na Západě za účelem transplantace. Jako inspirace této historky bývá uváděn německý film Kandidáti života a smrti (1979). Folklorista Petr Janeček tuto rozšířenou pověru využil k pojmenování svých knih zabývajících se městskými legendami Černá sanitka a jiné děsivé příběhyČerná sanitka: Druhá žeň a Černá sanitka: Třikrát a dost.

Vážení čtenáři, náš web je stále financován především z příspěvků drobných dárců. Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.