Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Categories: Komunikace

Slováci vytvořili chatbota, který pomáhá odhalit falešné zprávy. Umí ověřit i české weby

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google

Neověřené informace, konspirace, falešné fotky, strašení, nenávist či chybějící autor. To jsou časté manipulace dezinformační webů. Pomoci odhalit je má první facebookový chatbot jménem Checkbot.

 „Více než polovina lidí na Slovensku věří konspiračním teoriím, což je nejvíce ze zemí V4. Rozhodli jsme se s tím sami něco udělat,“ říká Peter Jančařík z agentury Sees, která přišla s myšlenkou chatbota odhalujícího nesmysly na internetu. Podle autorů se Facebook téměř nesnaží zamezit šíření dezinformací na své sociální síti ani v Messenegeru.

Chatbot se jménem Checkbot, dokáže podle agentury část nesmyslů odhalit sám, v jiných případech uživatele navede jak může přijít na manipulaci. Sídlí na stránce facebook.com/CheckbotSK nebo se k němu dá prokliknout z webu www.checkbot.sk.

Checkbota může využít kdokoliv. „Píše tak, aby mu rozuměli i starší lidé, kteří jsou častou obětí hoaxů a dezinformací,“ řekl Jančařík.

Kromě chatovacího algoritmu dokáže Checkbot pod vedením člověka aktivně vstupovat i do diskusí. „Zaměříme se zejména na diskuse pod články na dezinformačních webech, kde se šíří nesmysly a nenávist,“ řekl Tomáš Kriššák z Nadace otevřené společnosti, který je členem autorského týmu Checkbota. „Jeho posláním bude vysvětlovat a nepřímo i motivovat lidi, aby si na Checkbota klikli a začali s ním konverzaci. V Checkbotovi se tak spojuje počítačový algoritmus s lidskou inteligencí a empatií.“

V autorském týmu Checkbota jsou kromě Jančařík a Kriššáka i například aktivista a učitel Juraj Smatana. Konzultace dále poskytl novinář Filip Struhárik z Deníku N a Daniel Milo z GLOBSEC Policy Institute. Bota technologicky vyvinula Slovenská firma touch4.

Jak funguje Checkbot:

  1. Když uživatel začne komunikaci s Checkbotem, bot se mu v prvním kroku pozdraví a řekne si webový link s článkem na kontrolu.
  2. Podívá se, zda se daná stránka nachází na seznamu Konšpirátori.sk. Pokud se na něm nachází, upozorní uživatele, aby zvýšil pozornost a zjistil si více o tom, proč na seznamu je.
  3. Bot si následně na pozadí zadaný link otevře a podívá se, zda se v článku nebo jeho okolí nacházejí slovní spojení, kterými dezinformační média často nálepkují své oponenty (např. homolobby, slniečkar nebo neoliberální fašista).
  4. Bot si také ověří obrázek, který je v článku použit. Na pozadí ho zkontroluje přes službu Obrázky Google, zda nebyl použit v jiném kontextu nebo na jiném dezinformačním webu.
  5. V dalším kroku Checkbot provede uživatele přes otázky, pomocí kterých uživatel sám odhalí případné další manipulace. Bot se ho zeptá, jestli je známý autor článku, zda daný článek vyvolává strach, podněcuje nenávist nebo nedává prostor k vyjádření protistraně.
  6. V závěru Checkbot shrne zjištěné problémy a pošle „gifko“ za odměnu. Vyzve uživatele na zaslání dalšího linku na podezřelý web nebo navrhne uživateli aby do chatu s botem pozval kamaráda.
  7. Bot také dokáže posílat zprávy uživatelům, kteří s ním v minulosti četovali. Autoři Checkbota chtějí takto uživatelům preventivně posílat oznámení v době, kdy se na sociálních sítích bude šířit nějaká hloupost. Pokud si je uživatel nepřeje dostávat, stačí smazat chat s Checkbotem.

Zdroj: https://www.omediach.com/hoaxy/15260-slovaci-vytvorili-chatbota-ktory-pomaha-odhalit-falosne-spravy

Příklad komunikace s Chatbootem:

 

Za tuto reklamu odpovídá společnost Google
Kolektiv autorů Manipulátoři.cz

Share
Published by
Kolektiv autorů Manipulátoři.cz

Recent Posts

Dohoda neobsahuje žádné vyslání vojáků ani vyhlášení stavu ohrožení

Česko domlouvá s Ukrajinou podobu bilaterální dohody o bezpečnostní spolupráci. Podobnou smlouvu už má, nebo…

2 hodiny ago

Za smrt lidí na Majdanu mohou jednotky Berkut

Proruští aktivisté tvrdí, že ukrajinské síly údajně páchaly na východě Ukrajiny v letech 2014-2022 nejrůznější…

7 hodin ago

Neexistuje důkaz, že dědeček Petra Fialy František Bärtl se podílel na „Akci T4“

Premiér Petr Fiala je trnem v oku mnoha lidem. Kromě toho, že se šíří výmysly…

1 dnem ago

Ne, ani tisíckrát opakované sdílení smyšleného citátu Trumpa z něj neudělá skutečný citát

Na Facebooku se momentálně opět šíří údajný citát, ve kterém Trump vyzdvihuje sílu Ruska. Například…

1 dnem ago

Manipulace Davida Martinka ohledně smlouvy DCA

David Martinek je režisér a producent, nezávislý komentátor a publicista. Natáčí předně televizní dokumenty, publicistiku,…

2 dny ago

Česká pošta mění uniformy, prokremelští aktivisté to okamžitě spojují s Ukrajinou

Zdá se, že ukrajinizací Česka trpěli už komunisté. I za komunismu totiž pošta, která nesla…

3 dny ago
Za tuto reklamu odpovídá společnost Google