Obrovské pozdvižení mezi prorusky orientovanými lidmi vyvolala zpráva, že Ukrajinci v prvním pololetí koupili 329 českých firem. To je o necelých osm procent více než ve stejném období loňského roku a nejvíc za poslední tři roky. Nejvíc firem získali Ukrajinci, za nimi následují Slováci. Například pofiderní strana Aliance národních sil, která ve volbách nikdy nezískala více jak 0,08% hlasů, za tím vidí uprchlickou krizi.

Jenže s tou to zdá se nemá vůbec nic společného. Pokud by dezinformátoři si přečetli pozorně celou zprávou, zjistili by, že to bylo méně než za stejné období v roce 2020 a 2019. Za první pololetí letošního firmu lidé z Ukrajiny koupili 329 firem, v pololetí 2021 to bylo 254, v roce 2020 však 364 firem a v roce 2019 dokonce za stejné období 399 firem. Jde tedy o dlouhodoby trend a nejedná se o nic mimořádného.

Statistika také neuvádí o jaké společnosti se jedná. Zda prosperující nebo před krachem. V ČR také fungují zprostředkovatelé, které prodávají již založené společnosti se sídlem společnosti. Říká se tomu ready-made společnost. Lidem, kteří se rozhodnout podnikat tak ubude administrativa a dlouhé papírování. Zprostředkovatelé si za to samozřejmě nechávají zaplatit. Tento druh nákupu je oblíbený právě mezi cizinci, kteří tolik nevědí jak obchodní společnost založit. Statistika v podstatě tedy říká jen to, že několik set lidí z Ukrajiny za půl rok se rozhodlo v ČR podnikat (například společnost s ručením omezeným může mít více společníků).


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.