Slovenská policie si všimla, že dezinformátoři, kteří ještě před pár dny informovali o pandemii se nyní zaměřili na dezinformace ohledně rusko-ukrajinské krize. „Konflikt na Ukrajině trvající od roku 2014 se ve slovenském online prostoru stává hlavním dezinformačním tématem. Diskusní skupiny namířené proti čemukoli o pandemii informují téměř jen o konfliktu na Ukrajině, což podtrhuje jejich skutečné poslání – parazitovat na jakémkoli tématu, které je momentálně rozšířeno ve společnosti, s cílem vytvoření informačního chaosu a vyvolání strachu ve prospěch jedné strany z konfliktu. Největší hrozbou jsou individuální účty na Facebooku, které se tváří jakoby patřily konkrétní osobě, avšak ve skutečnosti se za nimi skrývají organizované skupiny. Tyto skupiny využívají image osobních účtů, aby dokázaly oslovovat publikum efektivněji.

Stejného trendu si lze všimnout i v České republice. V posledních týdnech se hlavním tématem světového dění stalo ohrožení Ukrajiny Ruskem. Na to zareagovaly i dezinformační skupiny na sociálních sítích, které se dosud věnovaly především podrývání důvěry v očkování proti covidu-19 a v protiepidemická opatření. Změnu orientace potvrzuje mimo jiné i tuzemské ministerstvo vnitra.

Jedním z příkladů je manipulativní facebooková skupina „Neočkovaní CZ, SK“, která má v současné době přes 20 tisíc členů a před kterou varuje sama sociální síť. „Skupina sdílí příspěvky, které porušují zásady naší komunity,“ píše Facebook u stránky, když se k ní chce uživatel přidat. Skupina vznikla, aby šířila obsah proti očkování proti covidu-19. Už několik dní se ale mezi příspěvky objevuje téma možné války Ruska s Ukrajinou. Skupina začala šířit manipulativní sdělení typu: „NATO začalo vyhrožovat Rusku“ nebo „Kdo je agresor: Spojené státy, nebo Rusko?“. Na konci minulého týdne se stránka přejmenovala na „Neočkovaní CZ, SK pro mír! Ne válce!“. Postupné přeorientovávání se na rusko-ukrajinskou krizi sleduje ministerstvo vnitra v rámci celé dezinformační scény.

„Z poznatků získaných prostřednictvím monitoringu otevřených zdrojů lze konstatovat, že se tematika potenciálního konfliktu na Ukrajině na stránkách a skupinách zaměřených na kritiku očkování a dalších protiepidemických opatření objevuje,“ reagovala na dotazy Deníku N mluvčí resortu Hana Malá.

„Jiný druh dezinformací má vyvolávat dojem, že Slovenská republika bude hrát významnou roli při pokusech Spojených států a NATO vyprovokovat ozbrojený konflikt proti Ruské federaci a tím zatáhne naši zemi do války. Za tímto účelem se šíří dezinformace o údajném povolávání civilistů do aktivní vojenské služby či o přesunech vojenské techniky přes území Slovenské republiky, které jsou však součástí dlouhodobě plánovaného vojenského cvičení Saber Strike 22. Pro-kremelská vlivová mediální infrastruktura je na Slovensku dobře rozvinutá. Sítě dezinformačních webů, facebookových stránek a skupin, lokálních manipulátorů veřejného mínění až po ty s celostátním dosahem. V případě zhoršení bezpečnostní situace, či dokonce ruské vojenské agrese proti Ukrajině očekáváme zintenzivnění dezinformačních kampaní a upozorňujeme, že i ty nejprominentnější pro-kremelské kanály a influenceři budou bez rozpaků hájit neobhajitelné – hrubé násilí a flagrantní porušení mezinárodního práva,“ píše slovenské ministerstvo obrany.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.