Izrael na konci léta zažil co do počtu pozitivních případů nejsilnější vlnu COVID-19. Očkování však způsobilo, že tato vlna nebyla ani zdaleka tak smrtící jako předchozí dvě velké vlny v zemi. Nyní se ukazuje, že zabrala kampaň na podporu očkování třetí dávkou. Situace se v zemi se výrazně zlepšila a země eviduje momentálně jen přibližně 1000 nových aktivních případů denně, úmrtí jsou hlášena v řádu jednotek případů.

V této souvislosti někteří překroutili slova izraelského lékaře Kobiho Haviva. Kobi Haviv údajně řekl, že „95% těžce nemocných pacientů je očkovaných. 85-90% hospitalizovaných jsou plně očkovaní. Otevíráme stále více a více covidových jednotek.“ Ve skutečnosti však Haviv mluvil jen o situaci ve své nemocnici, slova byla vyřčena v srpnu a příspěvek byl výrazně zkrácen. Ve skutečnosti lékař a ředitel nemocnice hovořil i přínosech očkování a naopak lidi vybízel, ať se jdou očkovat 3. dávkou.

Celou analýzu jeho výroku si můžete přečíst v angličtině na webu AFP.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com