Český klub skeptiků Sisyfos udělil anticeny Bludný balvan za „významné příspěvky ke klamání veřejnosti“ za rok 2020. První místa ve třech kategoriích obsadili Karel Nejedlý, společnost Somavedic‌ ‌Techologies‌ ‌či lékař Jiří Beran.

V mimořádné covid kategorii Zlatý Bludný koviďák dostali anticenu rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, prezident stomatologické komory Roman Šmucler, lékař olympijské výpravy Vlastimil Voráček, lékaři Soňa Peková, Šimon Reich, Marek Obrtel, Iveta Křížová, Ctirad Musil, Martin Balík, Miroslava Skovajsová a Lukáš Pollert, ředitel motolské nemocnice Miroslav Ludvík a arcibiskup Dominik Duka.

Za laickou veřejnost získala cenu zpěvačka Ilona Csáková, provozovatelé vlastního dezinformačního webu Radek Pech a David Formánek, modelka Helena Houdová a provozovatel facebookové dezinformační stránky Patrik Erhard Janda.

„Oceněné“ vybrala komise ve složení: Ing. Martin Bloch, CSc.; RNDr. Jiří Grygar, CSc.; Ing. Olga Kracíková, Ph.D.; Bc. Leoš Kyša; MVDr. Aneta Pierzynová, RNDr. Vladimír Přibyl, CSc.; Ing. Lenka Přibylová; Mgr. Jelena Lenka Příplatová, Ph.D.; Vítězslav Škorpík; Vladimír Vašek; doc. Ing. Lukáš Jelínek, Ph.D.; MUDr. Jaromír Šrámek; Mgr. Bc. Zdeňka Pospíšilová; Ing. Jaroslav Dolák a Mgr. Zdeněk Zadražil, Ph.D.. Všem jeho členům děkuji za aktivní účast při výběru špičkových laureátů i za účast na schvalovacím telemručení, které bylo tentokrát opět jednomyslné.

Jak již bylo napsáno  v mimořádné covid kategorii jednotlivců za rok 2020 získal zlatého Bludného koviďáka Prof. MUDr. Jiří Beran, CSc.. „Například počátkem října rezolutně tvrdil, že není možné prodělat COVID opakovaně. V té době bylo srovnáním sekvencí potvrzeno 21 reinfekcí i u mladých lidí. V osmi případech dokonce se závažnějším průběhem druhé nákazy.(…) V polovině prosince prohlásil, že v poměru zemřelých ku nakaženým patříme k nejlepším zemím na světě. Tehdejší podíl 1,66 % skutečně nebyl nejhorší ve srovnání třeba s Alžírskem nebo Brazílií, ale stále byl zhruba trojnásobný ve srovnání se zeměmi jako je Island nebo Thajsko. Trochu stranou pozornosti médií i konsternované odborné veřejnosti byly ohlášeny objevy na poli biologie infekcí. Laureát odhalil, že není možné být nakažen současně dvěma různými viry. Až se s tímto odborná komunita smíří, jistě tvrdě zakročí proti očkování proti lidskému papilomaviru. Infekce tímto virem sice zvyšuje riziko karcinomu děložního čípku, ale zato spolehlivě ochrání před HIV, spalničkami a dokonce i ebolou.

Mezi laickou i odbornou veřejností se náš laureát stal známý především jako propagátor léku inosine pranobex (Isoprinosine). Tento půl století starý lék je zajímavý především tím, že jeho historie je historií ústupu z indikací, ve kterých se neosvědčil. Vyzbrojen pouze jednou studií, která vydala statisticky signifikantní výsledek a klinicky téměř bezvýznamný výsledek zřejmě až po statistickém rybaření, několika nepříliš přesvědčivými laboratorními výsledky a přesvědčením, že je Isoprinosine účinný, se vrhl do jeho propagace na všech frontách. Vliv formální autority byl tak velký, že se Isoprinosine dostal dokonce do doporučených postupů některých nemocnic a byl zmíněn jako experimentální terapie i v doporučeném postupu Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.  

Protože základem medicíny založené na důkazech jsou klinické studie, náš laureát jednu takovou studii, která měla prokázat klinickou účinnost Isoprinosine v prevenci těžkého průběhu COVIDu, zorganizoval. Výsledek je zoufale špatný nejen z hlediska metodického provedení, ale i z hlediska etiky biomedicínského výzkumu, že je až s podivem, že mohl vyjít ve vědeckém časopise. K tomuto článku, protože začal být prezentován jako důkaz efektivity, vydal náš klub kritické stanovisko. Laureát dostal možnost se vyjádřit, tuto možnost nevyužil,“ zdůvodnil své rozhodnutí Český klub skeptiků Sisyfos.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com