Příznivci hnutí QAnon byli mezi davem, který ve středu zaútočil na budovu amerického Kapitolu. Několik prominentních aktivistů, šířících tuto konspirační teorii, bylo spatřeno uvnitř budovy, mnoha dalších pak v okolí.

Vpád příznivců Donalda Trumpa do Kapitolu si vyžádal čtyři oběti. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom informovala agentura AP. Jeden člověk pravděpodobně zemřel na infarkt, další zřejmě po pádu z terasy Kongresu, informoval z Washingtonu zpravodaj ČT David Miřejovský.

Trump ve svých prvních vyjádřeních jednání svých přívrženců nejprve neodsoudil. „Tyhle věci se stávají, když vezmete posvátné drtivé volební vítězství (…) skvělým patriotům, se kterými se tak špatně a nespravedlivě zacházelo po tak dlouhou dobu. Běžte domů s láskou a v míru. Pamatujte si tento den navždy!“ napsal na Twitteru. Sociální síť však jeho příspěvek skryla a následně jeho účet na 12 hodin zablokovala. Facebook smazal i samotné video s Trumpovou výzvou. Trump nakonec ve videu vyzval své příznivce k odchodu domů a dodržování zákonů. Současně jim však vzkázal, že jsou skvělí a zopakoval své přesvědčení o údajném volebním podvodu.

„Dnešek byl přesnou ukázkou toho, proč dělám to, co dělám. To, čeho jsme byli dnes svědky na půdě Kapitolu ve Washingtonu D. C., je jasným důkazem toho, jak dezinformace šířené jak v mediálním prostoru tak na sociálních sítích mohou působit a jak také působí reálné škody! Lži a nepodložené obviňování šířené Donaldem Trumpem přímo způsobily to, čeho jsme dnes byli svědky. Nejednalo se o protest. Jednalo se o násilné vniknutí davu do chrámu demokracie! Jednalo se o vandalství, znesvěcení a ohrožení VOLENÝCH zástupců lidu za účelem zastavení demokratického procesu. Bohužel, ani toto se neobešlo bez ztráty na životě,“ napsal k včerejšímu dění Antonín Šlajch z projektu Iluminátor.

„Demokracii si obvykle přivlastňují ti mocní, oligarchové a degenerují ji, čímž se celkem logicky vyvolává protitlak. Pak přicházejí populisté, lidé, kteří sice nemají žádné zásady, ale mají cit pro to, co se děje ve společnosti. Demagogové všech barev. Ale tím to nekončí. A jakmile meze přetečou, pravidla přestávají platit, jsou strhávána masou do chaotických vln, hrozí riziko jejího přerodu v ochlokracii. To je vláda lůzy. A v ní převažuje demagogie, tyranie většiny a nadvláda vášně nad rozumem. Je vlastně s podivem, jak to jde stále dokola. Tohle střídání jsem si nevymyslel, ale konstatuje ho už Aristoteles. Jen jsem si nikdy nemyslel, že to budu někdy sám sledovat v přímém přenosu… A navíc v zemi se staletou demokratickou tradicí,“ konstatuje Petr Nutil.

Co je to konspirační teorie QAnon

QAnon je název konspirační teorie, jejímž jádrem je zcela smyšlený tajný souboj mezi americkým prezidentem a satanistickými pedofily a kanibaly nebo vlivnými protivníky z “hlubokého státu” (deep state). Příběh se poprvé objevil v okrajovém zákoutí internetu, vysvětluje agentura AP, s postupem času ale jeho viditelnost výrazně vzrostla. Stoupenci spiklenecké teorie chodí na mítinky pořádané Trumpovou kampaní a prezident USA už vícekrát na svém twitterovém účtu sdílel příspěvky od následovníků hlavní postavy dané komunity, která je známá pouze jako “Q”.

Web Thecoversation.com upozorňuje, že QAnonské konspirační teorie o pandemii coronaviru jsou hrozbou pro veřejné zdraví. Hnutí QAnon vzniklo v roce 2017 poté, co někdo používal anonymní účet známý pouze jako Q, zveřejnil na internetovém fóru 4chan divoké konspirační teorie o spiknutí proti americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. QAnonští konspirační teoretici se domnívají, že za veškeré zlo na světě je zodpovědný kabinet globálních elit. Také věří, že stejné elity se snaží svrhnout Donalda Trumpa, kterého považují za jedinou naději na světě, která porazí tento systém. Zastánci teorie se běžně svolávají hastagem #WWG1WGA. „Moje analýza statusů na Twitteru od ledna do března letošního roku zaznamenala v hashtagech používaných komunitou QAnon 21% nárůst (celkem 7 683 414 příspěvků). To znamená, že dezinformace, které šíří, mají schopnost oslovit širší publikum,“ poznamenal Marc-André Argentino z Univerzity Concordia. Taktikou hnutí je právě obrovské množství příspěvků, kterými zahlcují internet.

V mainstreamových médiích teorii rozšířili konzervativní komentátor Sean Hannity a herečka a bavička Roseanne Barrová. Šíření teorie pomohl také Alex Jones na svém dezinformačním serveru InfoWars. Zájem o konspirační teorii vzrostl během pandemie covidu19 – na Facebooku třikrát, na Twitteru a Instagramu dvakrát. V téže době si konspirační teorie našla řadu přívrženců i v Evropě. Zejména v Německu, kde tamní QAnon mají kolem 200 000 příznivců. V Evropě se teorii daří také ve Spojeném království.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.