Na sociální síti Facebook se šíří video, které má dokazovat „zázračné“ účinky léku ivermektin proti COVID-19. Ve videu mluví různí slovenští lékaři. Autor však opomněl poznamenat, že drtivá většina vyjádření pochází z jara. Video začíná vyjádřením Etely Janekové, která se takto vyjadřovala v březnu 2021. Andrea Letanovská se takto k ivermektinu vyjadřovala v únoru a  například Jozef Firment také v únoru 2021.

Mezitím se ukázalo, že ivermektin k léčbě COVID-19 vhodný není. Nezávislá skupina amerických a australských lékařů a vědců posoudila veškeré dostupné studie s kontrolní skupinou ohledně účinnosti ivermektinu u covidových pacientů. Tyto studie by měly přinášet nejdůvěryhodnější výsledky. Jsou v nich zkoumáni pacienti náhodně rozdělení na dvě skupiny, přičemž první z nich je podáván lék a druhým z nich neúčinná látka, tedy placebo. Tým se zabýval rovněž šesti pozorovacími studiemi, jež pouze sledují, co se děje pacientům, kteří lék už berou. Pět z 26 studií podle nezávislých výzkumníků vykazovalo známky padělaných dat, například v nich byly uvedeny u pacientů v podstatě nemožné údaje, nebo v nich byli někteří pacienti uváděni opakovaně. Vědci došli k poznatku, že studie, které nejvíce naznačovaly účinnost ivermektinu proti covidu-19, zároveň budily největší podezření z manipulace s daty či nesprávného postupu autorů.

Pravdou je, že zhruba před měsícem byl lék ivermektin (Ivermectin Exeltis 3mg tablety) oficiálně registrován i na Slovensku. Balení 10 tablet je dostupné na lékařský předpis v nemocnicích i lékárnách. Zelenou však dostal jako antiparazitární lék, nikoliv proti COVID-19.

Slovo COVID-19 byste i v příbalovém letáku ivermektinu hledali marně. Nejlepším lékem tedy podle odborníků stále zůstává prevence ve formě vakcíny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.