Na sociální sítí Facebook se šíří virální video, které tvrdí, že očkovaní lidé by měli být izolováni a neočkovaní lidé nejsou nebezpeční. To má dokazovat video z Izraele, ve kterém lékař Kobi Haviva hovoří o tom, že většina případů včetně těžkých případů jsou očkování lidé. Druhá část videa mluví o tom, že v USA, v Massachusetts ve městě Cape Cod je 74 procent z pozitivních případů plně naočkováno bez dodatečných informací. Video šíří například Štefan Harabin.

Čas reportáže (srpen 2021) je v tomto případě velmi důležitý, později uvedeme proč. Izraelský lékař ve skutečnosti v celém rozhovoru pro televizi očkování podporuje. Video je však upraveno tak, aby se zdálo, že vakcína je neúčinná. Upravené video bylo zveřejněno na Twitteru 6. srpna 2021. Video má za cíl ukázat citáty z rozhovoru, které mají zpochybňovat účinnost vakcín proti Covid-19: „95 % těžkých pacientů je očkováno“, „85-90 % hospitalizací je u plně očkovaných lidí .” “Otevíráme stále více COVID oddělení”, “Účinnost vakcíny klesá/vytrácí se”.

V úplném rozhovoru Dr. Kobi Haviva hovoří ve prospěch očkování proti Covid-19 a poukazuje na prudký nárůst případů v jeho nemocnici z důvodu, že ochrana poskytovaná vakcínou proti koronaviru časem slábne. „Bohužel, jak slyšíme, účinnost vakcín slábne. Proto doufám, že lidé uslyší volání po třetí dávce vakcíny, a že třetí vakcína pomůže,” řekl v hebrejštině. Tato výzva, aby lidé obdrželi booster nebyla zahrnuta do klipu sdíleného na sociálních sítích. Jak jsme uvedli na úvod, jde o srpen 2021, kdy se ve světě mluvilo o potřebě třetí dávky ke zvýšení ochrany před nákazou.

Příspěvek dále nesprávně cituje doktora Haviva, když říká: „Otevíráme stále více COVID oddělení“, přestože tato slova nevyslovuje. V plné verzi videa Haviv vysvětluje, že druhá jednotka otevřená pro pacienty s Covid-19 v jeho nemocnici již byla plná. Neříká, že v jeho nemocnici nebo jinde se otevírá „stále více“ oddělení Covid. V závěrečné citaci připisované Havivovi o účinnosti vakcín proti Covid-19 chybí kontext.  Příspěvek tvrdí, že řekl: „Účinnost vakcíny klesá/vytrácí se”. V úplném rozhovoru v hebrejštině řekl: „Bohužel, jak slyšíme, účinnost vakcín slábne. Proto doufám, že lidé uslyší volání po třetí vakcíně a že třetí vakcína pomůže.“

Účinnost vakcín proti symptomatickému průběhu při Deltě variantě časem klesá. 3. dávka ji však vrátí na vysokou úroveň – nad 90%. 3. dávka bude obzvláště důležitá při probíhající omikron variantě.

Případ z Massachusetts také není aktuální. Vše se odehrálo v červenci 2021 a i tento případ dokazuje důležitost dodržování opatření (nošení respirátoru) a třetí dávky vakcíny. Studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sice ukázala, že 74 % nakažených COVID-19 na červencových veřejných akcích ve městě na Cape Cod v Massachusetts bylo očkováno dvěma dávkami vakcíny, avšak také uvedla, že varianta viru delta, která měla na svědomí zvýšení počtu nakažených, je vysoce nakažlivá.

Nikdo netvrdí, že při nakažlivějších variantách koronaviru se očkování lidé nemohou nakazit. Z nakažených mělo 79% za následek symptomy, nejčastěji kašel, bolest hlavy, bolest v krku, myalgii a horečku. Nikdo však nezemřel. A to je hlavní role vakcíny při nakažlivějších variantách (delta, omikron), kterými se může nakazit i očkovaná osoba – nezemře a pravděpodobnost hospitalizace je mnohem nižší.

USA během omikron vlny zažívají rekordní počet hospitalizací za celou dobu trvání pandemie. Nová data z míst jako je New York nebo Seattle, o kterých psal deník NY Times, však ukazují, že tyto hospitalizace se i u varianty omikron týkají v převážné většině neočkovaných. Poslední studie skutečně ukazují, že omikron způsobuje méně závažné průběhy než delta. Situace v USA však zároveň ukazuje, že omikron je méně nebezpečný především pro očkované. Naopak, díky jeho vysoké infekčnosti může zaplnit nemocnice mimořádně vysokým počtem neočkovaných pacientů, jak se to právě děje v USA.

Zdroj: Polícia SR


author