Sociálními sítěmi se šíří video, které má zachycovat jak ukrajinské milice trýzní ruské zajaté vojáky. Videa původně sdílela nezávislá novinářka Maria Duboviková. Duboviková sdílela dvě videa. První z nich je delší verze, která má více než 2 minuty, kde jsou vidět zakrvácení ruští vojáci, jak jsou biti a vyslýcháni. Druhé video, které je dlouhé pouhých 13 sekund, ukazuje nově příchozí válečné zajatce, jak jsou stříleni do nohy.

Twiterový účet „Darth Alsace Française“ zveřejnil několik poznatků zpochybňující autenticitu videí. Po střelbě do nohou není na zemi vidět například žádná krev, případně se krev nachází na zemi, ale oblečení mají vojáci čisté. Upozorňuje také, že vojáci nejsou řádně označeni jako ukrajinští vojáci a někteří mají dokonce ruské přilby. To však nemusí být důkazem podvodu, ale například toho, že za incident stojí nějaké polovojenské milice, například AZOV.

Existuje tu ovšem ještě jedna indície, že by se mohlo jednat o podvrh. Skupina Anonymous zveřejnila rozkaz od ruského generála. V dokumentu je generál Bulgakov znepokojen tím, že Ruská armáda se hromadně vzdává a odmítá bojovat. Nařídil natočit propagandistická videa s cílem zdiskreditovat postoj ukrajinských sil k válečným zajatcům.

I tak v reakci na to poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Oleksij Arestovyč znovu požádal ukrajinské vojáky, aby dodržovali Ženevskou konvenci, která říká, že se všemi válečnými zajatci by se mělo zacházet lidsky. Rovněž zakazuje „vynášení trestů a provádění poprav bez předchozího rozsudku vyneseného řádným soudem“.

„Rád bych znovu připomněl všem našim vojenským, civilním a obranným silám, že mučení zajatců je válečný zločin, který nepodléhá amnestii podle vojenského práva a nemá žádné promlčecí lhůty,“ napsal Arestovyč.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.