Jak už jsme psali, proruští aktivisté v České republice chtějí za každou cenu dokázat, že na Ukrajině vládnou fašisti a zem inklinuje k nacismu a fašismu. Má to být součást narativu, že „Rusko provádí v zemi denacifikaci“. Ve skutečnosti to samozřejmě není pravda a Rusko vadí jen prozápadní směřování země a že cizí zemi musí platit za přepravu plynu.

Údajnou fašizaci Ukrajiny má dokazovat i nacistická svastika na schodech obchodního na Ukrajině. Video je předkládáno jako aktuální. Ve skutečnosti pochází z roku 2019. A jaký je kontext videa?

Pravda na celé zprávě je to, že v sobotu 16. února 2019 skutečně někdo promítl, na velmi krátkou dobu, na schodiště (nikoli eskalátor) obchodního centra nacistickou svastiku, resp. vlajku nacistické Třetí říše. Ovšem to je jediná pravdivá věc. Realita je taková, že se vedení nákupního centra se za událost omluvilo„Správa a ani zaměstnanci obchodního centra nemají nic dočinění s tím, co bylo umístěno na led schodiště a v žádném případě nepodporujeme podobné názory. Přesto se chceme za situaci omluvit,“ píše ve svém vyjádření vedení nákupního centra Gorodok Gallery. V následujícím příspěvku vedení Gorodok Gallery informovalo, že se jednalo o hackerský útok a zaměstnanci se snažili co nejrychleji celý LED systém vypnout, což se jim také po několika minutách podařilo. Případem se zabývá policie. „Policie aktivně hledá osoby zapojené do tohoto útoku,“ napsal ukrajinský velvyslanec v Izraeli Hennadii Nadolenko, který líčil rozhořčení a omluvu. Rovněž si myslí, že hackerský útok byl součástí hybridní informační války, které Ukrajina čelí od roku 2014.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.