Jako údajný důkaz genocidy Rusů na Ukrajině se šíří video, ve kterém jsou vidět mrtvá těla lidí. Má být prý důkazem, že Ukrajina obchodovala s orgány Rusů. Video následně posílají proruští aktivisté lidem do Messengeru nebo na WhatsAppu.

Paradoxně však jde o video z Ruska. Pochází z doby pandemie COVID-19 a že jde o video z Petrohradu původně přiznala i tamní média. Video bylo také zveřejněno na ruském webu Bloknot.ru a ze svého instagramového profilu uvedli, že jsou „znepokojeni existencí těchto událostí v našich zdravotnických zařízeních a nemorálním postojem k tělům mrtvých ze strany patologů“. Na videu je také jasně vidět, že lidé jsou oblečeni do ochranných obleků, které zdravotníci nosili právě jako ochranu před nákazou koronavirem. I Rusko samozřejmě odmítá, že by obchodovalo s orgány lidí, kteří zemřeli na COVID-19. Video však není rozhodně žádným důkazem údajné genocidy ze strany Ukrajiny.

Více na webu Maldita.es nebo boomlive.in.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.