Už náš web psal o tom, že je šířen status, ve kterém se tvrdí, že v Brně lidé z Ukrajiny šíří tuberkulózu. Podobný příběh nyní koluje o Praze 9. E-mail rozesílaný řetězovou formou popisuje, že na základní škole v Praze 9 měli být v tělocvičně ubytováni Ukrajinci nakažení tuberkulózou a dokonce i žloutenkou.

„Dle informace paní učitelky ze základní školy na Praze 9 jsou u nich ve škole v tělocvičně ubytováni Ukrajinci. Učitelé do tělocvičny nesmí chodit, protože je tam velký počet osob s tuberou a žloutenkou, ale nesmí se o tom nikde mluvit,“ začíná řetězový e-mail, který dorazil do schránky Ověřovny serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu. „Je to strašidelně sprostá lež. Je to snadno ověřitelné. Je to vulgární, hloupý a nedůstojný hoax, který – kdyby tady byly normální podmínky a člověk měl trošku čas – tak by si zasloužil i nějaké trestní oznámení. Žloutenka nebo tuberkulóza, nic takového tady není. Jediným cílem toho hoaxu je vytvářet strach ve společnosti a nenávist k uprchlíkům. Proto se mi zdá tak sprostý,“ reagoval starosta na informaci.

Čísla počtu záchytů tuberkulózy mírně rostou, ale nejedná se o nic závážného. Data v tuto chvíli ukazují, že v období od 1. 3. 2021 do 21. 4. 2021 bylo do NRLM zasláno 39 kmenů bakterií způsobujících onemocnění TBC. Letos v období od 1. 3. do 21. 4. 2022 je evidováno už 57 zaslaných kmenů. Ředitelka Státního zdravotního ústavu MUDr. Barbora Macková uvedla, že je příliš brzy na určení jednoznačného důvodu zvýšeného výskytu. „Mycobacterium tuberculosis je pomalu rostoucí bakterie, a tedy doba od odběru vzorku k pozitivní kultivaci a následnému zaslání do naší laboratoře trvá několik týdnů,“ vysvětluje vedoucí NRL pro mykobakterie Ing. Věra Dvořáková, Ph.D.

Krátkodobý kontakt s nemocným však zpravidla nevede k nákaze. „K té je zapotřebí delší, doslova několikahodinový, kontakt s osobou, která vylučuje velké množství baktérií v hlenu z dýchacích cest,“ doplnila MUDr. Macková.

Na to upozorňují i Lékaři bez hranic„Tuberkulóza se nepřenáší ve veřejné dopravě, v kavárnách ani v obchodech. Zpravidla se nakazí lidé, kteří strávili s lidmi s neléčenou tuberkulózou delší dobu,“ píší v článku o této přenositelné nemoci.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.