Slovenská policie zveřejnila na sociálních sítích mimořádné varování před připravovanou dezinformační akcí z Ruska, která má zasáhnout i náš informační prostor. A skutečně se tato dezinformace začíná šířit.

„Zachytili jsme informace z primárních ruských zdrojů, které začaly zveřejňovat hoaxy ohledně bombardování Mariupolu a porodnice ze včerejšího dne. Jejich cílem je celkové zpochybnění bombardování a počtu obětí. Součástí této informační operace jsou materiály ohledně jedné ze zraněných osob. Měla jí být ukrajinská modelka a prý mělo jít o najatou herečku pro kamery,” píše policie.

Na fotografiích je skutečně ukrajinská modelka Marianna Podgurskaya. Není to však nic divného. Marianna Podgurskaya byla dle fotek na Istagramu skutečně v pozdním stádiu těhotenství. Například 28. února zveřejnila na Instagram fotografii právě z Mariupolu, na které je s oblečky pro miminko. Fotografie ruské propagandy zachycují modelku v různých situacích. Jednou schází schody v poškozené budově ještě v pyžamu, v moment kdy se dostala ven už byla položena na nosítko a někdy ji pravděpodobně pomohl převléknout se do teplejšího oblečení kvůli chladnému počasí. Na tom, že tedy byla v porodnici a v různém oblečení není nic zvláštního. Hoaxu šířenému Rusy se věnoval i deník The Deaily Best nebo The Guardian.

Rovněž se šíří dezinformace o tom, že porodnici měli vyhodit do povětří ukrajinské síly a také dezinformace, že zasažená budova nebyla porodnicí. V obou případech se jedná také o dezinformaci.

Rusové popřeli, že by ve středu bombardovali porodnici v ukrajinském Mariupolu, přestože to dokládají svědectví i záběry pořízené ve zničeném zařízení. První náměstek stálého zástupce Ruska v OSN Dmitrij Poljanskij je označil za fake news. Tvrdí, že nemocnici už dávno využívali ukrajinští vojáci. Jako vyloženě směšné lze hodnotit i slova ministra zahraničí Ruské federace Sergeje Lavrova, že prý nemocnice byla základnou batalionu Azov. Je samozřejmě možné, že nemocnice byla tímto polovojenským oddílem hlídána. To však nic nemění na tom, že v době útoku ruských sil nemocnice stále fungovala.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.