Facebookem se šíří další nesmysl, který tvrdí, že Evropský parlament zrušil právo veta v EU. „Evropský parlament včera ve vší tichosti a jen těsným počtem 17 poslanců přijal Usnesení Evropského parlamentu ze dne 22. listopadu 2023 k návrhům Evropského parlamentu na změnu Smluv (2022/2051(INL)). EU tímto přechází ke kompletní centralizaci v procesech řízení všech členských zemí. Zároveň se ruší právo VETA, základní právo členské země nesouhlasit s navrhovaným postupem. Polská televize od rána bije na poplach a 9 poslanců, kteří souhlasili, nazývá zrádci země, protože de facto i de jure nikým nevolená Evropská komise přebírá kompletní vládu na celou Evropou,“ stojí v příspěvku z 2. prosince.

Ve skutečnosti poslanci Evropského parlamentu 22. listopadu 2023 schválili návrhy na změny smluv Evropské unie. „Toto stanovisko EP je však pouze politickým prohlášením, neboť poslanci EP nemají pravomoc měnit smlouvy EU,“ zdůraznila v telefonickém rozhovoru pro agenturu AFP 28. listopadu 2023 Christine Vergerová.

Klíčem k pochopení toho, o čem se v Evropském parlamentu hlasovalo, je skutečnost, že o změnách smluv EU nerozhodují poslanci Evropského parlamentu. „Smlouvu musí vypracovat členské státy na mezivládní konferenci a poté ji ratifikovat v souladu se svými ústavními pravidly,“ řekla agentuře AFP v telefonickém rozhovoru 29. listopadu 2023 Hélène Gaudinová, profesorka na univerzitě Toulouse-Capitole a ředitelka Ústavu pro výzkum evropského, mezinárodního a srovnávacího práva.

Evropský parlament vyzval Evropskou radu, aby se navrhovanými změnami zabývala. Mohlo by se tak stát na případném konventu, o jehož svolání rozhodne Evropská rada na svém prosincovém zasedání. Ke svolání konventu stačí prostá většina členských států. V tuto chvíli ani není jasné, zda se vedoucí představitelé touto otázkou budou vůbec zabývat. Výsledky konventu by pak byly projednány na mezivládní konferenci, kde se rozhodnutí přijímají jednomyslně. Výsledky by pak ještě musely na domácí půdě schválit všechny členské státy, takže k zablokování procesu by stačila prostá většina v parlamentu kteréhokoli členského státu. V některých členských státech by změny musely projít referendem.

Zdroj: AFP


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.