Sociální sítí Facebook se šíří další smyšlený příběh údajného svědectví z Ukrajiny. Hovoří o tom, že v ukrajinských městech zabíjí propuštění vězni a že naopak Rusko lidi zachraňuje.

Text hoaxu:

„Tak poslouchejte vážení! Jelikož jsem řidič a jezdím i na onen kraj Košice (nedaleko UA ), tak jsem včera na benzínové pumpě narazil na česky mluvící Ukrajinské kluky ,co pendlují dodávkou pro uprchlíky!! Povídám: Koukám ,že mluvíte česky, docela masakr tam u vás , co??  A on, hele řeknu to takhle , vy nám posíláte zbraně a pomáháte, což je hezký , ale nám prezident omilostnil vězně , aby bojovali za Ukrajinu a ti vězni dostávají vaše zbraně!!  Střílí nám do rodin , dětí , ničí města !!  MY, si myslíme že to je cílené!! A Rusové nám pomáhají utéct !! No, myslím že Ukrajinec, by mi asi nelhal !!! Každopádně já si tohle myslel hned od začátku!!“

V prvé řadě. Prezident Volodymyr Zelenskyj nevyhlásil žádnou obecnou amnestii, která by výrazně zvýšila kriminalitu. Týká se to pouze lidí ve vazbě podezřelých z terorismu, na Ukrajině je to chápáno jako kolaborace se separatisty. Ti však byli povolání okamžitě do armády, aby „napravili svou chybu“. Ukrajina také nabídla amnestii a peníze Rusům, kteří dobrovolně složí zbraně.

ukrajinských městěch navíc působili ruské výsadkové a sabotážní skupiny, včetně tzv. Wagnerovců. Jak popisují očití svědci, kriminalita ve městě příliš není, protože se lidé schovávají ve sklepech a krytech před bombardováním.

Rusko v posledních dnech nabízí vznik humanitárních koridorů, kudy by obyvatelé Ukrajiny mohli opustit oblasti, kde se bojuje. Ukrajinská strana ale tvrdí, že ruské síly oproti dohodě pokračují v ostřelování a evakuaci tím brání. Podle map ruské agentury RIA Novosti navíc některé koridory vedly jen do Ruska a Běloruska, tedy zemí, odkud se vede útok. Ruská propaganda tvrdí, že válka se nevede proti ukrajinskému obyvatelstvu a že nejde o válku, ale že jde o kroky Ruska proti ukrajinskému nacistickému režimu, shrnuje Michal Smetana. „Propaganda se snaží tvrdit, že ukrajinské obyvatelstvo je osvobozováno. Mít proto záběry toho, jak Ukrajinci utíkají humanitárním koridorem do Ruska a Rusko je v uvozovkách zachraňuje, to by byla obrovská devíza pro mašinérii Vladimira Putina. Tohle by ruské vládě určitě pomohlo,“ je přesvědčený Smetana, výzkumný pracovník Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.