Sociální síti Facebook se z více účtů šíří velmi bizarní video, které má dokazovat, že na štětce antigenního testu jsou údajně umístěni paraziti. Například podle Jaroslava Filipa je to důvod, proč na COVID-19 údajně zabírá antiparazitní léčba. Zřejmě má na mysli ivermektin. Protože mají videa (1, 2, 3) tisíce sdílení, krátce si je rozeberme.
Na začátku vidíme fotografii krabičky antigenního testu „TESTSEALABS® ® Rapid Test Kit GICA.“ Je to zajímavé ze dvou důvodů. Prvním je, že tento test se neprodává v České republice. Nicméně označení CE dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru a splňuje legislativní požadavky EU. Na videu se jedná však o fotografii. Muž ve videu s údajným antigenním testem nijak nemanipuluje, neukazuje, zda skutečně štěteček pod mikroskopem patří k antigenního testu.
Zajímavé jsou však časy ve videu. Zatím co v úvodu videa nevidíme žádný čas videa, následně je vidět čas 7. března 2021 14 hodin a 16 minut. Když ale následně částice údajně pocházející ze štětečku antigenního testu ožijí, vidíme čas 14 hodin a 3 minuty. Tedy video se nám najednou přetočí zpět. Je zřejmé, že je sestříhané ze tří na sobě nezávislých částí.
Struktura věcí zachycených pod mikroskopem v úvodu a na konci videa není stejná. V čase cca 0:16 je vidět, že se jedná o určitá vlákna. Tedy v úvodu videa jde přepokládat, že se může jednat například o úlomky chloupků z nosu. O co se jedná na konci videa není jisté. Jak však bylo napsáno, není zřejmé kde ho autor videa vzal, protože tyto záběry předcházejí záběrům v úvodu videa.
Všechna léčiva a lékařské nástroje musí být uchovávány v sterilním prostředí. Tyto antigenní testy jsou zabaleny v obalu i měsíce. Lze si tedy klást otázku, z čeho by byl ty měsíce mikroorganismus na štětci živ. V druhém případě se může jednat o nějakou hlístici. Ta potřebuje k životu hostitele. To ovšem za předpokladu, že se jedná o mikroorganismus. Může se jednat také o syntetické vlákno, které jen reaguje na statické napětí v pipetce.
Z naší strany se nejedná o klasický fact-check. Při trošce kritické myšlení však je zřejmé, že video je podvrh.