V souvislosti s protesty proti opatřením se šíří fotografie, která má dokazovat velkou účast lidí na demonstracích. Příspěvky tvrdí, že se demonstrací účastní statisíce lidí. Má to dokazovat i fotografie, na které je skutečně obrovské množství lidí.

Fotografie však pochází z Moskvy a to z roku 1991 a tedy logicky nijak nesouvisí se současnými protesty. Výsledky vyhledávání na Yandexu nás vedou k příspěvku na Redditu. Uživatel, který fotku zveřejňuje, dodává, že byla pořízena v Moskvě, kdy tam vystupovala metalová kapela Metallica. Jenže ani to není skutečný původ fotografie.

Původní fotografii zveřejnil článek amerického deníku USA Today. Asi půl milionu Rusů vyšlo 10. března 1991 do ulic na protest proti tehdejší vládě ruského prezidenta Michaila Gorbačova a na podporu pobaltských zemí, které se snažily o nezávislost. Popisek uvádí, že fotografii pořídil Dominique Mollard z americké tiskové agentury Associated Press. Fotografii jsme nakonec skutečně našli v databance na webu AP Images. 

Zdroj: Knack.be


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.