Ještě na konci října například jeden z největších kritiků očkování a opatření lékař Lukáš Pollert zkresloval statistiky ze Singapuru. „Singapore 85 % naočkováno, ale říjen rekord v nakažení a úmrtí,“ vyjádřil Pollert značné pochybnosti o účinnosti vakcíny na Twitteru. Hrozivě vypadající grafy však ukazují naštěstí jen jednotky úmrtí.

Co více. Singapur jasně ukázal, kdo za těmito hospitalizacemi a úmrtími stojí. Jsou to neočkovaní. Tamní vláda „začne účtovat poplatky za covid-19 pacientům, kteří nejsou očkováni z vlastního rozhodnutí“ od 8. prosince. Úřady svůj krok hájí tím, že neočkovaní pacienti „tvoří značnou většinu těch, kdo vyžadují intenzivní lůžkovou péči, a tak neúměrně přispívají k zatížení“ zdravotnických zdrojů.

Jedná se samozřejmě o kontroverzní krok, protože stejně by potom bylo legitimní účtovat kuřákům léčbu rakoviny plic nebo alkoholikům léčbu závislosti. Nicméně i kvůli tomu se na tyto produkty vztahuje poměrně vysoká spotřební daň. Jedno je ovšem jisté, Singapur má o příčinách nárůstu případů jasno. A Lukáš Pollert znovu psal jen status bez znalosti tamních okolností.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com