Hitem internetu se stalo nedávno video Zuzany Kotkové Pilné. Zdravotní sestra v zubní ordinaci z Podbořan na Ústecku v něm šíří například lež o tom, že na Ministerstvu zdravotnictví není téměř nikdo očkován. „Naprosto odmítáme toto tvrzení. Na našem ministerstvu je očkováno 94 % našich zaměstnanců. Neočkováni jsou vesměs jen lidé, kteří nedávno prodělali onemocnění COVID-19,“ ohrazuje se ministerstvo.

V poměrně vulgárním videu také žena tvrdí, že hygiena prý doporučovala, aby očkovaní po očkování byli týden doma. Ani nic takového se nestalo. Žena si to zřejmě plete s darováním krve po očkování. Zde se doporučuje týden po očkování krev nedarovat v případě mRNA vakcín a 28 dní po očkování vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson. Tato pravidla však platí i v případě jiných očkování vč. těch povinných.

Následně se ve videu žena diví, že nedostala COVID-19 ačkoliv očkovaná není. Stomatologická ordinace však rozhodně nepatří mezi ty primární, kam chodí nakažení lidé.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com