Tak jednoduše by šlo shrnout kauza „Novičoku“ v Čechách. Celou kauzu odstartoval prezident Miloš Zeman. „Závěr je, že u nás byl vyráběn a testován novičok, byť v malém množství, a poté zničen. Je pokrytectví předstírat, že tomu tak nebylo,“ prohlásil prezident minulý čtvrtek na TV Barrandov.

Podle vyjádření ministerstva obrany byla tato látka syntetizována v množství několika mikrogramů a hlavně podle expertů se nejednalo o totožnou látku, která stála za útokem ve Velké Británii. „Látka je chemicky syntetizována ve specializované laboratoři za přísného bezpečnostního režimu, a to maximálně v rozsahu několika mikrogramů. Jde o tzv. mikrosyntézu, která není podle mezinárodní úmluvy považována za výrobu. Testovaná látka vzniká v pracovní nádobce čistě pro účely měření spektrálních dat a její obsah je po testování ve shodě s předpisy a závazky ČR vždy poté okamžitě zlikvidován. Vlastní látka není nikdy izolována ani deponována. Pravděpodobnost úniku je proto rovna nule,“ píše se v prohlášení Ministerstva obrany. „Tato látka tak nemohla být nijak zneužita. Co ale MZV považuje za patrně nejdůležitější, je fakt, že nervově paralytický jed, který byl použit při útoku ve Velké Británii, nese označení A234 a jedná se tedy o jinou látku, než která byla zkoumána českým Vojenským výzkumným ústavem v Brně,“ dodalo Ministerstvo zahraničních věcí.

„A230 a A234 jsou mezi sebou chemicky zásadně odlišné. Není to tak, že by to byla velmi příbuzná látka,“ řekla pro server Lidovky.cz Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Na úvodní fotce se mžete podívat, jaké jsou rozdíly i ve složení obou látek. Je tedy naprosto jasné, že se britští chemici nemohli splést a látky zaměnit.

„My se cítíme informací Vojenského zpravodajství uklidněni a chtěli bychom uklidnit občany České republiky, že se látka, kterou byl otráven agent Skripal ve Velké Británii, u nás prostě nevyrábí. A kdybychom od začátku respektovali to, jakým způsobem se zachází s utajenými informacemi, tak by vůbec k této kauze nedošlo,“ uvedl dnes na tiskové konferenci předseda komise Vít Rakušan (STAN). „Komise vyzývá prezidenta republiky, aby zachovával utajovaný režim zpravodajských informací a v případě nejasností, aby věc konzultoval primárně s českou vládou a s českými tajnými službami,“ zdůraznil Rakušan a vyzval ústavní činitele, aby nezpochybňovali práci českých tajných služeb.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.